[#zwojtkowejbiblioteczki] Michael Thomas Ford, Kiedy spada gwiazda. Notatki samobójcy 2 [Nasza Księgarnia]

 

[#zwojtkowejbiblioteczki] Michael Thomas Ford, Kiedy spada gwiazda. Notatki samobójcy 2 [Nasza Księgarnia]

Od lektury Notatek samobójcy Michaela Thomasa Forda minęły dla mnie dwa lata, ale wciąż mam tę książkę żywo w pamięci. Tytuł dla wielu rodziców może wydawać się nieco niepokojący, ale podtrzymuję swoją opinię, że była to poruszająca, ale i pouczająca lektura, wartościowa zarówno dla mnie, jak i potencjalnego nastoletniego czytelnika. Nie zdawałam sobie sprawy, że od jej powstania minęło znacznie więcej lat, przez co kontynuacja, czyli Kiedy spada gwiazda, powstała już w zupełnie innej rzeczywistości. A przynajmniej nieco innej jeśli chodzi o wiedzę na temat społeczności queer, orientacji czy tożsamości. I z wielkim zainteresowaniem sięgnęłam po tę powieść, bo niezależnie od wszystkiego, bardzo chciałam poznać dalsze losy Jeffa.

Kontynuacja bestsellerowej powieści „Notatki samobójcy” opowiadającej o tym, co się dzieje, kiedy przestajesz spełniać oczekiwania innych i stajesz się dokładnie tym, kim jesteś.

Jeff po próbie samobójczej spędził czterdzieści pięć dni na szpitalnym oddziale psychiatrycznym. Teraz wrócił do domu. Zaakceptował siebie i jest gotowy mierzyć się ze światem z większą siłą. Pogodzony ze swoim prawdziwym „ja” czuje się dużo lepiej niż kiedykolwiek. Jednak powrót do szkoły jest skomplikowany, a obawy matki nie pomagają w adaptacji. Jeff zastanawia się także, jak odbudować relację z Allie, swoją najlepszą przyjaciółką. Na szczęście poznaje nowych ludzi w ośrodku dla queerowej młodzieży. Czy niektórzy z nich mogą okazać się kimś więcej niż przyjaciółmi?

Chyba nie mogłam wymarzyć sobie lepszego dalszego ciągu i lepszego zakończenia, które przecież zakończeniem wcale nie jest. W końcu nasza historia pisze się przez całe życie. A jednak Ford domyka niektóre wątki, dopina je do siebie, a nawet wtłacza na zupełnie inne tory, dając czytelnikowi to, czego tak bardzo mu przy takiej lekturze potrzeba - czyli nadzieję. Ale nie jest to lukrowana rzeczywistość, w której wszystko układa się jak z płatka, ale wiarygodna historia o tym, że można przepracować złe doświadczenia i szukać wsparcia, nawet jeśli nam się wydaje, że jesteśmy sami.

Podczas gdy w pierwszej części historii Ford skupiał się na szpitalnych doświadczeniach i terapii, jaką przeszedł młody bohater, w drugiej części portretuje etap nazywany "powrotem do rzeczywistości". Uświadamia z jednej strony czytelnikom, że proces leczenia nie kończy się wraz z opuszczeniem murów szpitala, z drugiej - jak wiele wyzwań wiąże się z tym starym-nowym życiem.

Obraz kreślony przez autora jest bardzo autentyczny i znalazłby odzwierciedlenie w niejednej prawdziwej historii. Mieści się w nim cała masa obaw bohatera wobec tego, jak przyjęty zostanie w szkole i rodzinie, jak i odkrywanie swojego miejsca w dawnym świecie po przemianie, jaką przeszedł w czasie terapii. Rysują się przed nim zarówno wzloty, jak i upadki, prostowanie niewyjaśnionych spraw i wiele sytuacji, które są zupełnie nowe. W tym wszystkim jest jeszcze naturalny proces dojrzewania, który oznacza odkrywanie nie tylko własnej seksualności i tożsamości, ale swojego miejsca w relacjach z innymi.

Te wszystkie procesy, przemiany i doświadczenia bohatera wpisuje autor w ciekawą fabułę, zwyczajne szkolne życie i zaskakujące wydarzenia. Jednocześnie lepiej poznając Jeffa, wspólnie z nim odkrywamy, że czasem trudno jest zrozumieć drugiego człowieka, gdyż wiemy o naszym otoczeniu znacznie mniej niż przypuszczamy. Jednak prawdziwie wartościowe relacje tworzą się tam, gdzie ludzi stać na szczerość, mimo że nie jest ona wcale łatwa.

Zastanawiam się, jak wiele zmieniło się od 2007 roku, kiedy to autor napisał Notatki samobójcy i czy takie dopełnienie historii byłoby wtedy możliwe. Bo mam wrażenie, że zmiany społeczne są bardzo dynamiczne, a wzrost świadomości jak kroki milowe (choć wciąż wiele jest do zrobienia). Cieszę się jednak, że w nadzieję, jaką daje ta książka jestem w stanie uwierzyć, bo coraz większa jest tolerancja na inność wśród młodych. A jeśli to myślenie życzeniowe, to będę wypatrywać spadającej gwiazdy, by to życzenie wyrazić.

To ponownie książka, która będzie wartościowa zarówno dla dorosłego czytelnika, jak i młodszego odbiorcy. Tym pierwszym przypomni, jak ważne jest wspieranie młodych i dzielenie się doświadczeniem. A także pozwalanie na podejmowanie własnych decyzji. Tym drugim - że dojrzewanie to długa droga i proces, w którym nie raz upadną, ale też mogą, a wręcz powinni szukać wsparcia.

Kiedy spada gwiazda to historia o dojrzewaniu i uzdrowieniu, o skomplikowanych relacjach z innymi. Pierwszych miłościach i rozczarowaniach. O supermocy, jaką daje wsparcie rodziny i nie tylko. O planach i marzeniach, wartościach, o które chcemy zawalczyć, nawet w mikroskali. O poznawaniu samego siebie, ale też o tym, że czasem strach ma wielkie oczy, a ludzie potrafią nas pozytywnie zaskoczyć. Ciepła i pełna nadziei, wzruszająca, empatyczna, wiarygodna i czuła. Jest jak gejzer queerowej radości, ramię przyjaciela, na którym możemy wesprzeć się w trudnych chwilach. A przy tym nieprzesłodzona i autentyczna. Świetnie napisana, wciągająca i budząca wiele emocji, ale też dająca siłę i wiarę w szczęśliwe zakończenia.

Autor: Michael Thomas Ford
Tytuł: Kiedy spada gwiazda. Notatki samobójcy 2 
Tłumacz: Monika Gajdzińska
Wydawca: wydawnictwo Nasza Księgarnia

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty