[#zwojtkowejbiblioteczki] Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska, Kurzol. Gdzie się podział sen [Agora dla dzieci]

 [#zwojtkowejbiblioteczki] Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska, Kurzol. Strach się bać [Agora dla dzieci]

Lubicie się bać? Jasne, w kontrolowanych warunkach, kiedy oglądamy straszny film w domowym zaciszu, albo nawet w kinie, może to sprawiać frajdę. Ale czy lubicie się bać TAK NAPRAWDĘ? To uczucie strachu, nagłego i mocnego, wywołanego przez okoliczności, nie jest wcale przyjemne. Jedni wtedy dygoczą, inni potwornie się pocą, ale niekoniecznie rozumieją dlaczego. Czasem strach bywa irracjonalny i paraliżuje człowieka. Co wtedy dzieje się w organizmie? Można dowiedzieć się z kolejnego odcinka przygód Kurzola, czyli bohatera książki Bogusia Janiszewskiego i Nikoli Kucharskiej. 

Gdy do pokoju Antka wjeżdża mama z odkurzaczem, robi się przerażająco. I dla Kurzola, którego największy koszmar może się za chwilę ziścić. I dla Antka, który jest o krok od utraty przyjaciela. Chłopiec proponuje Kurzolowi wycieczkę do wnętrza ogarniętego lękiem organizmu. Tam kapitanka Alina Adrenalina i generał Korti przejęli już dowodzenie… Co to oznacza dla człowieka i fantastycznego stworka? Jak rozpoznać, że zżera nas strach, i sobie z nim poradzić?

[#zwojtkowejbiblioteczki] Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska, Kurzol. Gdzie się podział sen [Agora dla dzieci]

Kurzol podbił moje matczyne serce do tego stopnia, że zaczęłam odrobinę łaskawszym okiem spoglądać na wymiatane spod łóżka "koty". W czasie sprzątania uciekam myślą do świetnej przygody Antka i Kurzola we wnętrzu bezsennego organizmu. A tu już czeka na nas kolejna wyprawa, tym razem tropem... strachu.

Boguś Janiszewski i Nikola Kucharska stworzyli wspólnie kapitalną książkę, która jest świetną rozrywką, ale też bardzo na serio można się z niej co nieco nauczyć. Mamy tu realną wiedzę z zakresu fizjologii ( i psychologii) ciała człowieka podaną w bardzo przystępny i - co ważne - atrakcyjny sposób. Mamy tu do czynienia z połączeniem powieści fabularnej z komiksem, wyrażającym doskonale dialogi i "sceny z życia ciała". Uwielbiam Bogusia Janiszewskiego i jego pełne poczucia humoru, a jednocześnie nieprzekłamujące rzeczywistości książki. 

Cała fabuła skupia się na irracjonalnym i nieopanowanym lęku Kurzola, który prowadzi do wnętrza organizmu i poznania zachodzących tam procesów w reakcji na strach. Po drodze Antek i Kurzol stykają się z innymi "mieszkańcami" organizmu i dowiadują się, jaką odgrywają one rolę.

[#zwojtkowejbiblioteczki] Boguś Janiszewski, Nikola Kucharska, Kurzol. Gdzie się podział sen [Agora dla dzieci]

Nie da się ukryć, że całość przypomina nieco to, co znamy z animowanego serialu Było sobie życie, w którym personifikacje enzymów, komórek, bakterii itp. objaśniają widzowi zasady funkcjonowania ludzkiego ciała. A jednak nie ma tu mowy o kopiowaniu, bo autor przetwarza ten pomysł całkiem po swojemu, przede wszystkim filtrując go przez swoje poczucie humoru. I dlatego daje Antkowi niezwykłego towarzysza w postaci... Kurzola.

Oczywiście nawet najlepsza historia skierowana do najmłodszych nie obejdzie się bez ilustracji, a o ten aspekt zadbała już Nikola Kucharska. I zrobiła to w świetnym stylu. Nie tylko zwizualizowała Antka, ale powołała do życia samego Kurzola. Ilustracje Kucharskiej są nie tylko ozdobnikiem dla treści, ale jej integralną częścią, jako że dialogi między postaciami zamknięte zostały w komiksowych kadrach. Dzięki temu lektura książki jest jeszcze bardziej atrakcyjna i angażująca.

Kurzol to doskonałe połączenie tradycyjnej opowieści i komiksu, a także miks przygodowej fabuły z treściami popularnonaukowymi. Skierowana do najmłodszych historia doskonale ujmuje i przedstawia temat, który jest bardziej istotny niż mogłoby się wydawać. Napisana z lekkością i sporą dawką specyficznego, ale i zrozumiałego humoru opowieść z pewnością spodoba się zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Uwielbiam takie książki i uwielbiam samego Kurzola. 

Autor: Boguś Janiszewski
Tytuł: Kurzol. Strach się bać!
Ilustracje: Nikola Kucharska
Wydawca: Agora dla dzieci

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty