[#zwojtkowejbiblioteczki] Rok 2023 w książkach dla dzieci i młodzieży - wybór mamy i Wojtka
zaczytASowy blog to miejsce, gdzie znajdziecie książki dla dorosłych i dla dzieci. Tym bardziej że czytanie tych drugich sprawia mi nie mniejszą przyjemność niż sięganie po lektury właściwe mojemu wiekowi. Literatura dziecięca wszak była moim konikiem jeszcze przed pojawieniem się na świecie Wojtka. Nic więc dziwnego, że podwójną przyjemność sprawia mi nasze wspólne czytanie i możliwość rozmowy o książkach. Tradycyjnie więc książki dla dzieci i młodzieży otrzymają swoje własne podsumowanie i dwie topki - tę wybraną przez Wojtka i moje rekomendacje.
Co ważne, uznałam, że w tym podsumowaniu znajdą się książki dla dzieci i młodszej młodzieży, czyli te wpisujące się w grupę określaną jako middle-grade. Young adult włączę do podsumowania książek "dorosłych", tym bardziej że są tam wydawane tytuły, na które dla Wojtka jest jeszcze za wcześnie lub które na ten moment zupełnie by go nie zainteresowały. Bo choć nie zawsze czytamy z Wojtkiem to samo, to jednak w podsumowaniu wybieramy pozycje z puli, która może zainteresować rówieśników Wojtka lub młodszych.
Wiele książek nieustająco polecamy, zwłaszcza gdy nas ktoś pyta, ale myślę, że nasze topki, także te z poprzednich lat, bo powstają od 2018 roku (znajdziecie je na blogu: rok 2018, rok 2019, rok 2020, rok 2021, rok 2022), same w sobie są gotową listą rekomendacji dla wszystkich zainteresowanych.
W tym roku Wojtkowi daleko do rekordowych wyników, jakie osiągnął w poprzednich latach, ale prawda jest taka, że i nauki coraz więcej, i zintensyfikowały się treningi i ligowe mecze, więc na lektury pozostaje coraz mniej czasu. Nadal jednak uważam, że 33 przeczytanie książki to więcej niż 0 i fakt, że sięga po nie z przyjemnością jest dla mnie największą radością. Wierzę, że zasiane za młodu ziarno zaprocentuje, a najważniejsze to czytanie bez presji. A teraz pora na topkę, powstałą całkowicie bez mojej ingerencji.
Miejsce 8.
Serię książek o Minecrafcie wydawaną przez Muzę oboje lubimy od lat i niejednokrotnie dyskutowaliśmy o tym, które tytuły są najlepsze. Jestem pod wrażeniem, jak różnorodne i świetne historie w jej ramach powstają. Osadzone w świecie popularnej gry, ale uniwersalne w przekazie. Wcale nie dziwi mnie więc obecność kolejnego tomu w zestawieniu Wojtka. Zatem pierwsza rekomendacja:
Matt Forbeck, Minecraft Dungeons. Narodziny arcyzłosadnika, Muza.
Miejsce 7.
Kocham Star Wars w każdej postaci i ogromnie cieszy mnie, że przeszła w genach na Wojtka. Od lat wspólnie oglądamy filmy, a w tym roku młody wziął się za wyczytywanie tych książek z uniwersum, które mamy w domu (nie ma ich wiele, bo ja korzystałam ze zbiorów bibliotecznych). I oto proszę, jedna z przeczytanych trafiła do topki. I wcale się nie dziwię, bo to świetna historia.
Chuck Wendig, Star Wars. Koniec i początek: Kres imperium, Uroboros.
Miejsce 6.
Recenzja tej książki pojawiła się na blogu całkiem niedawno, bo czytałam ją ledwie przed świętami. A Wojtek pochłonął właściwie w dwa wieczory. Ale w końcu Harari ma dar opowiadania o historii i mechanizmach, które ukształtowały naszą rzeczywistość jak nikt inny. No i te ilustracje!
Yuval Noah Harari, Niepowstrzymani 2. Dlaczego świat nie jest sprawiedliwy, Wydawnictwo Literackie.
Miejsce 5.
Czy ten wybór muszę komentować? Przecież za każdym razem powtarzam, że biografie piłkarzy pisane przez Yvette Żółtowską-Darską to dla Wojtka produkt pierwszej potrzeby i czytamy każdą, każdą jej książkę. I choć Messiego mieliśmy już w starszym wydaniu, to i uzupełnione zostało przeczytane od deski do deski.
Yvette Żółtowska-Darska, Jacek Sarzało, Wydarzyło się naprawdę. Messi, SQN.
Miejsce 4.
Tu właściwie mogę napisać dokładnie to samo. Tyle że Haaland wyżej niż Messi. Ciekawe, czy jakby bohaterem był bramkarz, to byłoby pierwsze miejsce w zestawieniu :-D
Yvette Żółtowska-Darska, Jacek Sarzało, Wydarzyło się naprawdę. Haaland, SQN.
Miejsce 3.
Kolejna część kolejnej ulubionej serii książkowej. Szkoła szpiegów nieustająco nas bawi, a z tomu na tom jest coraz lepsza i wciąż ekscytująco śmieszna. To jedna z tych serii, na które się czeka z niecierpliwością. A najnowsza część w kilku momentach była bardzo zaskakująca.
Stuart Gibbs, Szkoła szpiegów. Kierunek: Meksyk, Agora dla dzieci.
Miejsce 2.
Gibbs, którego Szkołą szpiegów tak się zaczytujemy, rozpoczął nową, nad wyraz udaną serię. Akcja rozgrywa się w kosmosie, ale mamy tu też całkiem poważne śledztwo prowadzone przez bystre dzieciaki. W moim odczuciu książka detronizuje szpiegów (o ile będzie się ciekawie rozwijać) i jak widać Wojtek sądzi podobnie.
Stuart Gibbs, Śledztwo w kosmosie, Agora dla dzieci.
Miejsce 1.
Tu - zero zaskoczenia. Gdy widziałam, jaki Wojtek pochłania kolejne tomy Pięciu królestw, wiedziałam, że to będzie podium. I nie myliłam się. Bo autor Baśnioboru pisze świetnie, a ta seria jest fenomenalnie przemyślana. I jest nierozdzielną całością, więc 5 tomów swobodnie można postawić obok siebie.
Brandon Mull, Pięć królestw, Wilga.
Miejsce 10.
Miejsce 9.
Miejsce 8.
Miejsce 7.
Miejsce 6.
Miejsce 5.
Miejsce 4.
Miejsce 3.
Miejsce 2.
Miejsce 1.
***
Być może dziwi was, że nasze zestawienia są mało zbieżne, jednak wiele z książek, które znalazły się w topce Wojtka, ja też cenię, choć nie zmieściły się w mojej. Części z nich nie czytałam. Z kolei części pozycji z mojej topki jeszcze nie czytał Wojtek, ale mam nadzieję, że za jakiś czas zechce po nie sięgnąć.
Mam nadzieję, że nie przytłoczyła was długość tego wpisu i że znajdziecie na tej liście jakieś inspiracje dla siebie lub innych młodych czytelników. Zachęcam was jednocześnie do sięgania po recenzje #zwojtkowejbiblioteczki, gdzie inspiracji jest więcej :-D Ja tymczasem już zerkam na zapowiedzi książkowe, zastanawiając się, czy są już wśród nich pozycje, które znajdą się w przyszłorocznym zestawieniu.
W tym miejscu pragnę podziękować wszystkim, którzy czytują tego bloga. Bo choć powstał on z potrzeby mówienia o książkach i jest jednocześnie moim "pamiętnikiem lektur", to bardzo cenię każdą wizytę tu, na Facebooku i Instagramie. Dziękuję, że poświęcacie nam swój czas i uwagę.
Do zobaczenia!
Komentarze
Prześlij komentarz