Holly Jackson, Przewodnik po zbrodni grzecznej dziewczynki, Grzeczna dziewczynka - zepsuta krew, Grzeczna dziewczynka musi zginąć [Books4YA]
Książki dla młodzieży to temat rzeka. Zwłaszcza jeśli chodzi o nurt young adult, w ramach którego ukazują się zarówno książki słabe, przyzwoite, jak i dobre. Nieustająco poszukując tych dobrych, skusiłam się na lekturę polecanej serii Grzeczna dziewczynka, na którą składają się trzy powieści Holly Jackson: Przewodnik po zbrodni grzecznej dziewczynki, Grzeczna dziewczynka - zepsuta krew, Grzeczna dziewczynka musi zginąć. I po wysłuchaniu audiobooków wiedziałam jedno - muszę te książki kupić w papierze. Tym bardziej że ukazały się w pięknym limitowanym wydaniu.
Przewodnik po zbrodni grzecznej dziewczynki
Sprawa jest zamknięta. Pięć lat temu uczennica Andie Bell została zamordowana przez swojego chłopaka - Sala Singha. Policja wie, że to był on. Wszyscy w mieście to wiedzą.
Ale dorastająca w tym samym miasteczku Pippa Fitz-Amobi nie jest tego taka pewna. Kiedy wybiera tę sprawę jako temat swojego ostatniego rocznego projektu w szkole, zaczyna odkrywać tajemnice, które ktoś w mieście desperacko chce pozostawić w ukryciu. Wkrótce szkolne zadanie przeradza się w śmiertelne zagrożenie.
To naprawdę dobre otwarcie cyklu. Poznajemy w nim interesującą młodą bohaterkę, która fascynuje się sprawami kryminalnymi i zaczyna nagrywać podcast true crime. Jednak zamiast po prostu korzystać z informacji w sieci czy książkach, wybiera lokalną sprawę i zaczyna prowadzić własne śledztwo. Obserwując działania dziewczyny, poznajemy lepiej ją samą, jej wyróżniającą się, ale kochającą rodzinę, przyjaciół oraz inne osoby z miasteczka, które mogły ze sprawą mieć coś wspólnego. Jak w rasowym kryminale podążamy za tropami, odkrywając, ile sekretów kryje się w lokalnej społeczności.
Grzeczna dziewczynka - zepsuta krew
Mimo błyskotliwie przeprowadzonego śledztwa z zeszłego roku Pippa Fitz-Amobi nie planowała kontynuowania kariery detektywistycznej. Jej podcast na temat morderstwa, które wtedy wyjaśniła, stał się viralem. Zdecydowanie miała już dość rozwiązywania zagadek i tajemnic. Tamtą historię mogła więc uznać za zakończoną. Niespodziewanie stanie się jednak coś, co sprawi, że będzie musiała zmienić zdanie. Kiedy zniknie ktoś bliski, policja znów okaże się bezradna.
Pippa poznaje kolejne mroczne sekrety, które skrywa jej miasto. Czy znajdzie odpowiedzi na wszystkie pytania, zanim skończy się czas?
Byłam ciekawa, czy kontynuacja utrzyma poziom pierwszej części, bo to, co było zaskakujące w otwarciu, nie może być wykorzystane ponownie do wywarcia wrażenia. Okazuje się jednak, że autorka ma jednak jeszcze w tej sprawie coś do powiedzenia. W drugim tomie oprócz kolejnej interesującej zagadki dostajemy też zmagania bohaterki z pewną sławą czy rozpoznawalnością, co wiąże się nie tylko z gratyfikacją, ale też zawiścią i hejtem. To sprawia, że książka jest równie interesująca i zaskakująca.
Grzeczna dziewczynka musi zginąć
Pippa wciąż pochłonięta jest swoim ostatnim śledztwem. Wkrótce jednak inna sprawa przyciąga jej uwagę. Tym razem dotyczy niej samej. Choć dziewczyna przyzwyczaiła się już do stosowanych wobec niej gróźb w sieci, teraz pojawiła się taka, wobec której nie może przejść obojętnie. W wiadomościach od stalkera wciąż powtarza się pytanie: Jak myślisz, czy gdy zaginiesz, ktoś w ogóle będzie cię szukał?
Pippa postanawia namierzyć tego, kto ją obserwuje. Szybko znajduje powiązania między swoim prześladowcą a miejscowym seryjnym mordercą. Policja odmawia jednak wszczęcia śledztwa. Zabójca przecież od sześciu lat przebywa w więzieniu, ale Pip podejrzewa, że za kratkami siedzi niewłaściwy mężczyzna. Jeśli nie uda się jej znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania, ma świadomość tego, że może zginąć…
Gdybym miała wybierać, to właśnie trzeci tom wskazałabym jako mój ulubiony. Nie dość, że zawiera w sobie wszystkie zalety dwóch poprzednich i kontynuuje oś fabularną zapoczątkowaną Przewodnikiem..., ale też jest najbardziej zaskakująca, jeśli chodzi o przebieg fabuły. Oczywiście nie mogę zdradzić tu szczegółów, ale mam ogromny szacunek dla Jackson za to, jaką drogę wytyczyła przez Pip i jak bardzo zaryzykowała, pozwalając - bądź co bądź - młodzieżowej bohaterce podjąć bardzo niepopularne decyzje. Jednocześnie nie dążyła do happy endu za wszelką cenę, włączając do akcji zmagania z konsekwencjami tych konkretnie decyzji.
***
Muszę przyznać, że choć widziałam w intrenecie sporo pochlebnych opinii o tej serii, to zaskoczyła mnie swoją jakością i przede wszystkim dojrzałością. Pod względem intrygi kryminalnej te książki mogą konkurować z niejednym kryminałem. Mamy tu poważne przestępstwa i świetnie prowadzone, metodyczne śledztwo, w którym niewiele wynika z przysłowiowego szczęścia dziewczyny, a odkrycia dokonywane są dzięki mocnemu nakładowi pracy, intuicji i wzorowo prowadzonej sprawy.
Patrząc globalnie można uznać, że książki różnią się od tzw. "dorosłych" kryminałów przede wszystkim osobą śledczego. Zamiast zmęczonego życiem policjanta czy detektywa po przejściach mamy licealistkę, nastolatkę, która realizuje swój szkolny projekt i nieco przypadkiem wpada na tropy pominięte przez policję. Lekceważona przez mundurowych, ograniczona, jeśli chodzi o dostępne zasoby, ale wspierana przez rodzinę i poniekąd nowego przyjaciela, bada ślady, rozmawia z ludźmi i z uporem dąży do odkrycia prawdy, mierząc się jednocześnie z kilkoma typowo nastoletnimi problemami.
Co ciekawe, intryga zawarta w książkach ma więcej poziomów i bohaterka przedziera się przez wiele półprawd, przemilczeń i zatajeń, a rozwiązując jedną zagadkę, przyczynia się do rozwiązania innych, nie do końca pomniejszych spraw. Jednocześnie zmaga się z lękiem o rodzinę, podejmuje ryzyko, musi rozwikłać moralne dylematy i ocenić, komu należy się ochrona. Wspomniane dylematy to nie byle błahostki, ale rzeczywiście całkiem poważne rozważania o zakres ingerencji w śledztwo, zemstę, możliwość wymierzenia kary. I autorka wcale nie unika pokazania, że system prawny nie jest doskonały i nie zawsze feruje sprawiedliwe wyroki. Bohaterka niejednokrotnie odbija się od policji jak od muru, co oczywiście odbija się na niej i jej otoczeniu.
Każda z intryg zawartych w kolejnych tomach, które nota bene na jednej z płaszczyzn zawsze się ze sobą łączą, jest wiarygodnie umotywowana. Działania bohaterki, jej otoczenia czy sprawców przestępstw zawsze są wyjaśnione i zrozumiałe, nawet jeśli wyjaśnieniem jest impulsywne działanie. No i prowadzenie tych spraw - ciekawych, wciągających i czasem przerażających - nie pozostaje bez wpływu na bohaterkę. Odbija się to na jej rodzinie, ale i na jej samej, przez co musi dodatkowo zmagać się z poczuciem winy oraz traumami.
Powieściom Holly Jackson daleko do infantylizmu czy zwykłej cukierkowości. Autorka doskonale wskazuje szare strefy i nie unika moralnie dwuznacznych rozwiązań. A jednocześnie książki są bardzo dobrze napisane i ich czytanie sprawia masę frajdy. I to nie tylko czytelnikowi w wieku bohaterki. Ja również bawiłam się przy niech przednio i fabuła wywołała we mnie szereg autentycznych emocji. Seria o grzecznej dziewczynce to doskonały przykład literatury young adult, która bardzo poważnie podchodzi do czytelnika i pozostaje atrakcyjna bez względu na wiek i gatunkowe oczytanie odbiorcy. To udana opowieść o zbrodni i karze, trudnych wyborach i ich konsekwencjach, prawdziwym zagrożeniu, zmaganiach z traumą, dążeniu do prawdy, odwadze i determinacji. Dołącza do grona moich ulubionych cykli i topowych polecajek zarówno dla dorosłych miłośników kryminału poszukujących niedziecinnej odskoczni, jak i czytelników 16+.
Autor: Holly Jackson
Tytuł: Przewodnik po zbrodni grzecznej dziewczynki
Grzeczna dziewczynka, zepsuta krew
Grzeczna dziewczynka musi zginąć
Tłumacz: Ernest Kacperski (t. 1-3), Marta Lis (t. 3)
Wydawca: Books4YA
Egzemplarze własne.
Komentarze
Prześlij komentarz