[#zwojtkowejbiblioteczki] Bartosz Ratajczyk, O rowerach [Ezop]

 [#zwojtkowejbiblioteczki] Bartosz Ratajczyk, O rowerach [Ezop]

Tyle mówi się o tym, że dzieciaki przesiadują non stop przed ekranami komputerów i smartfonów... I jest w tym sporo prawdy. Wszelkie badania wskazują na to, że współczesne dzieci zdecydowanie mniej się ruszają i mniej przebywają na dworze niż kilkanaście-kilkadziesiąt lat temu. Dlatego z taką przyjemnością obserwuję, jak wraz z wiosennym ociepleniem na ulicach i w parkach zagęszcza się od małych cyklistów. Rower to świetna forma ruchu i sport w zasięgu niemal każdej rodziny. Sama jeżdżę z przyjemnością, a rodzinne wycieczki rowerowe uważam za jedną z ulubionych form spędzania czasu na powietrzu. A gdy pogoda nie dopisuje zawsze zostają książki. Choćby... O rowerach Bartosza Ratajczyka.

W tej książce nie znajdziecie fabuły, a raczej nie znajdziecie fabuły zamkniętej w zdaniach i akapitach, bo możecie stworzyć ją sami, podążając za elementami na kolejnych ilustracjach. Z każdej rozkładówki można właściwie stworzyć osobne opowiadanie, którego centralnym elementem będą rowery właśnie.

Opowieść o rowerach składa się głównie z obrazów wspartych krótkimi tekstami, luźnymi słowami czy zdaniami, które uzupełniają to, co sami możemy zobaczyć. Jest to więc książka nie tyle do czytania, co do oglądania, a nawet do bardzo uważnego studiowania.

[#zwojtkowejbiblioteczki] Bartosz Ratajczyk, O rowerach [Ezop]

[#zwojtkowejbiblioteczki] Bartosz Ratajczyk, O rowerach [Ezop]

Poszczególne ilustracje tętnią życiem i kipią od drobnych elementów. W centrum zainteresowania są oczywiście rowery, ale w dziesiątkach różnych odmianach i w bardzo różnym kontekście. Zobaczymy jaką funkcję rowery mogą spełniać w mieście, a także poza nim. Przyjrzymy się różnym typom rowerów, a także odmianom rowerowych sportów i otoczce towarzyszącej zawodom. Dzieciaki dowiedzą się, dlaczego tak ważne jest dopasowanie roweru do jeżdżącego, jak zbudowane są jego poszczególne elementy i w jakich występują wersjach. Zajrzymy do warsztatu rowerowego mechanika i do sklepu rowerowego, a także rzucimy okiem na różne wyspecjalizowane punkty związane z techniką rowerową. Obok rowerów współczesnych przyjrzymy się tym historycznym, a potem rozmarzymy się o przyszłości jednośladów. Sunąc palcem po mapie, zaplanujemy rowerową wyprawę Piastowskim Traktem Rowerowym i sprawdzimy jak wygląda dobry ekwipunek podróżnika. Wszystko to bez wychodzenia z domu.

[#zwojtkowejbiblioteczki] Bartosz Ratajczyk, O rowerach [Ezop]

[#zwojtkowejbiblioteczki] Bartosz Ratajczyk, O rowerach [Ezop]

O rowerach to bardzo inspirująca, ciekawa propozycja dla obecnych i przyszłych cyklistów. Autor zgromadził masę wiedzy i zawarł ją w fascynującej graficznej formie, którą swobodnie mogą podziwiać także dzieci nieczytające samodzielnie. Oczywiście dobrze, jeśli rodzice raz czy drugi pomogą im z tekstem, ale potem młodzi odbiorcy na pewno zapamiętają nazwy wszystkich elementów i z przyjemnością będą mogli samodzielnie studiować poszczególne strony.

Bo strony są tu nie tylko do oglądania, ale do studiowania właśnie. Przypominają zaawansowane książki-wyszukiwanki, a tak naprawdę są zbiorę drobiazgowych, pełnych detali ilustracji, które można podziwiać w całości i w szczególe. Jest na nich podana z lekkością wiedza i ciekawostki, doprawione szczyptą humoru, narysowane z pewną nonszalancją, ale nieprzekłamane. Ta pozycja to zabawa na długie godziny. Świetna promocja wszelkich form "rowerowania", a mimochodem okazja do układania własnych rowerowych opowieści na podstawie ilustracji. Ja sama miałam przy niej sporo zabawy, więc możecie przyłączyć się do funu razem z dzieciakami.

Autor:  Bartosz Ratajczyk
Tytuł: O rowerach 
Wydawca: Wydawnictwo Ezop

Egzemplarz recenzencki.













Komentarze

Popularne posty