Hanna S. Białys, Męczennicy na płótnie [SQN]

 Hanna S. Białys, Męczennicy na płótnie [SQN]

Ledwie kilka miesięcy minęło od ukazania się debiutanckiej powieści Hanny S. Białys Robaki w ścianie, a już w nasze ręce trafia kontynuacja serii, czyli Męczennicy na płótnie. I ja się z tego bardzo cieszę, bo pierwsza powieść to jeden z najlepszych tegorocznych kryminalnych debiutów, jaki czytałam. 

Bydgoszcz dochodzi do siebie po ostatnich makabrycznych wydarzeniach, a komisarz Bondys próbuje ułożyć swoje życie prywatne, ale przed nim kolejna – dużo trudniejsza – łamigłówka.

Z Brdy wyłowione zostaje ciało starszej kobiety – związane na plecach ręce i rana kłuta brzucha są dla śledczych oczywistym znakiem: to nie było przypadkowe utonięcie. Kiedy kolejną ofiarą staje się kilkuletni chłopiec, potwierdzają się najgorsze obawy Bondysa i jego zespołu – ponownie będą musieli zmierzyć się z seryjnym mordercą.

Czas ucieka, a kolejne ślepe uliczki i poszlaki zakłócają śledczym obraz niczym źle dobrane farby. Czy zdążą powstrzymać morderczą pasję, zanim panoramę miasta splami krew kolejnych ofiar? Jak niewiele trzeba, żeby pasja stała się obsesją, a tajemnice z przeszłości ujrzały światło dzienne?

Trudno pisać o drugim tomie serii i nie powielać tego, co już się powiedziało o poprzedniej książce, tym bardziej że autorka bardzo dobrze utrzymała poziom. O ile pierwsza jednak była okazją do poznawania protagonisty i jego najbliższego otoczenia, drugi tom bazuje poniekąd na naszej wiedzy i kontynuuje wątki osobiste, rozwijając je w tle rozgrywającej się kryminalnej intrygi. Autorka bardzo dobrze bilansuje składniki powieści, sprawiając, że możemy z zainteresowaniem śledzić wątki obyczajowe i nie gubić napięcia związanego z warstwą kryminalną.

Tym, co znów świetnie działa, jest wpisanie fabuły w konkretną przestrzeń miejską i konkretny czas. Mimo że przez trzy dekady co nieco się w Bydgoszczy pozmieniało, wciąż z łatwością można ruszyć po mieście śladami bohaterów, a rozsiane tu i ówdzie informacje o historii miasta tworzą możliwość zrozumienia jego natury. Do tego świetnie zbudowana atmosfera lat 90. z pięknie wkomponowanymi detalami odwołującymi się do tamtych czasów (kupowanie kasety Kelly Family czy debiutanckiego albumu Rammsteina), które - nie da się ukryć - przywołują wspomnienia.

Protagonista, jakim jest komisarz Bondys, znów dobrze sprawdza się w swojej roli. Jest pewną stałą, która przyciąga uwagę, kieruje przepływem śledztwa, ale pozostaje interesujący też jako człowiek. Człowiek zamknięty w sobie, walczący z własnymi demonami, troskliwy, ale trzymający się na uboczu, przywiązany do swoich puzzli i zmagający się z nadwrażliwością słuchową. Świetnie za to rozwija autorka wątek jego relacji osobisto-służbowych, zwłaszcza podrzucając nam kilka szokujących informacji na temat przeszłości jego i Estery, sąsiadki i przyjaciółki.

Nie ma jednak kryminału baz kryminalnej intrygi, a ta wyszła autorce znów fantastycznie. Historia rozwija się rewelacyjnie, jest niepokojąca, naszpikowana tajemnicami, a przewaga, jaką mamy nad śledczymi, jeśli chodzi o wgląd w kolejne epizody działań sprawcy, sprawia, że emocje sięgają zenitu. Białys świetnie tworzy atmosferę grozy, oddając skalę zbrodni, bez epatowania długimi, brutalnymi opisami. Tworzy raczej szkielet dla naszej wyobraźni i empatii, które same doskonale uzupełniają poszczególne obrazy i elektryzują czytelnika. I niemal do końca trzyma kilka asów w rękawie, które uatrakcyjniają całą historię.

Męczennicy na płótnie to powieść przemyślana, doskonale skomponowana i wyważona jeśli chodzi o środki wyrazu, ale elektryzująca pod względem fabularnym, wciągająca i emocjonująca. Ze świetnie zbudowanym napięciem i rozwijanymi wątkami pobocznymi, które są łącznikiem dla całej serii. Dojrzały kryminał z fabułą wpisaną w konkretną miejską przestrzeń, a do tego wspaniale oddający atmosferę lat 90. Zamiast tanich, efektownych sztuczek mamy tu gąszcz tajemnic i spójną, logiczną zagadkę, konsekwentnie prowadzone śledztwo, metodyczne jak technika układania puzzli. Czyta się fantastycznie i osobiście już wyglądam kolejnego tomu.


Autor: Hanna S. Białys
Tytuł: Męczennicy na płótnie
Wydawca: wydawnictwo SQN

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty