[#nastoletnieczytanie] Mackenzie Reed, Polowanie na fortunę Rosewoodów [We Need Ya]

 [#nastoletnieczytanie] Mackenzie Reed, Polowanie na fortunę Rosewoodów [We Need Ya]

Do sięgnięcia po tę powieść skłoniła mnie opinia, że to książka dla miłośników serii Przewodnik po zbrodni według grzecznej dziewczynki Holly Jackson, a ta bardzo mi się podobała. Dlatego właśnie Polowanie na fortunę Rosewoodów Mackenzie Reed znalazło się w mojej biblioteczce. I choć może autorce nie udało się doścignąć Jackson, lektura sprawiła mi przyjemność.

Lily Rosewood marzy o tym, by pewnego dnia przejąć rodzinną firmę modową. Jej babcia, obecna prezeska Rosewood Inc., od zawsze ją do tego zachęcała, a Lily nie może się doczekać, aż nauczy ją wszystkiego, co musi wiedzieć, aby samodzielnie prowadzić biznes.

Kiedy babcia nagle umiera, świat Lily wywraca się do góry nogami. A gdy dodatkowo okazuje się, że rodowa fortuna zaginęła w nieznanych okolicznościach, Lily nie potrafi sobie wyobrazić, co przyniesie przyszłość.

Nawet po śmierci babcia trzyma jednak w zanadrzu kilka sztuczek. Jej ostatni list zawiera tajemniczą wskazówkę, która poprowadzi Lily i troje jej znajomych na pełne przygód poszukiwanie skarbu. O ile zdołają przetrwać… Wkrótce okazuje się bowiem, że nie tylko oni polują na fortunę Rosewoodów.

W jednym z powieściowych dialogów pada nawiązanie do przygody z filmu Goonies i w kontekście pogoni za skarbem wydaje się ono dość trafne. Tyle że zalążek intrygi jest odrobinę niedorzeczny jeśli chodzi o współczesne czasy, bo dotyczy ukrytej fortuny, która... zniknęła z firmowych i rodzinnych kont. Już na wstępie trzeba więc odrobinę przymknąć oko, bo trudno uwierzyć, że udało się wyprowadzić z banków tak ogromną gotówkę i ukryć gdzieś fizycznie, choć trzeba przyznać, że autorka bardzo stara się to dobrze umotywować i wyjaśnić. Przy odrobinie dobrej woli można więc przymknąć na to oko.

W serii Jackson mieliśmy prawdziwie kryminalne śledztwo prowadzone przy okazji tworzenia podcastu, tu zaś mamy zbieraninę dzieciaków (no, młodzieży przed pełnoletnością), która rozwiązuje zagadki pozostawione przez babcię jednej z nich. Podążając za kolejnymi tropami nie tylko snują plany, ale też nawiązują relacje, wyjaśniają przeszłe nieporozumienia i uczą się ze sobą współpracować i sobie ufać. Ta część, skupiona na podążaniu za tropami, wyszła autorce całkiem zgrabnie i zapewnia czytelnikowi atrakcyjną rozrywkę. Jedyne, co może smucić, to fakt, że pozostajemy biernymi widzami, bo jedyną osobą, która zagadki może rozwikłać, jest Lily, co oznacza, że nie możemy próbować zgadnąć przebiegu wypadków.

Interesujące wydają się skrywane przez każdego z bohaterów tajemnice. Reed robi wszystko, by nas wyprowadzić w pole i choć kilka elementów pozostaje przewidywalnych, to kolejne potrafią zaskoczyć. Nawet jeśli weźmiemy pod uwagę, że bohaterowie są nieco jednowymiarowi, to warstwa przygodowa na tyle wciąga, że można się przy lekturze dobrze bawić. 

Powieść skierowana jest do starszych nastolatków i może nie oferuje odkrywczej fabuły, ale jest całkiem nieźle napisana i przyjemnie się ją czyta. Bez drugiego dna czy gatunkowego przewrotu, jest tym, co się nam obiecuje - czyli czystą rozrywką. Miłym oddechem między cięższymi gatunkowo lekturami. To przygoda z poszukiwaniem skarbu, gąszczem rodzinnych tajemnic, przyjaźnią, zaufaniem i stawką, którą są nie tylko pieniądze, ale przyszłość i... życie.

Autor: Mackenzie Reed
Tytuł: Polowanie na fortunę Rosewoodów 
Tłumacz: Iga Wiśniewska
Wydawca: wydawnictwo We Need Ya

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty