[#cotamwkomiksie] Cazenove & Bloz, Zoo wymarłych zwierząt [Egmont]
W komiksowych propozycjach dla nastolatków, także tej młodszej młodzieży, można obecnie przebierać jak w ulęgałkach. Odnajdą coś dla siebie zarówno miłośnicy historii fantastycznych, jak i realistycznych, przygodowych, obyczajowych, o ludziach albo o zwierzętach. Dziś chcę wam pokazać dwa pierwsze tomy serii komiksowej Zoo wymarłych zwierząt, stworzonej przez duet Cazenove & Bloz.
Bohaterką serii jest weterynarka Debora, która rozpoczyna pracę w najbardziej niezwykłym zoo pod słońcem.
Tom 1
Weterynarka Debora trafia na staż do bardzo szczególnego ogrodu zoologicznego – takiego, w którym żyją zwierzęta, które uznaje się za... wymarłe! Dront dodo, wilkowór tasmański, lew berberyjski i wiele innych stworzeń mieszka w niezwykłym zoo i ma się dobrze. Deborę czeka mnóstwo zaskakujących przeżyć w fascynującym azylu dla gatunków, które nie powinny już istnieć. Każdy album serii jest uzupełniony dodatkiem na temat zwierząt wymarłych lub zagrożonych wyginięciem.
Tom 2
Weterynarka Debora jest na stażu w niezwykłym zoo wymarłych zwierząt. Każdego dnia dowiaduje się nowych rzeczy, np. jak opiekować się żółwiami olbrzymimi, poznaje przyczyny wyginięcia gołębi wędrownych, sprawdza, ile jest prawdy w legendzie o antylopowcu modrym. Martwi się, że kolejne gatunki wciąż znikają z naszej planety, ale nadzieję na przyszłość dają programy ochrony zagrożonych zwierząt. Debora bierze też udział w pełnej przygód i humoru wyprawie do Ameryki Południowej!
***
Autorami cyklu są dwaj Francuzi: sławny scenarzysta Christophe Cazenove, znany w Polsce z bestsellerów „Sisters”, „Mali bogowie” czy „Kasia i jej kot”, oraz grafik Bloz (pseudonim Jeana-Christophe’a Grenona), który zilustrował wydaną także w naszym kraju opowieść „Dinozaury w komiksie”.
Ten komiks zdecydowanie podobać się będzie wszystkim dzieciakom interesującym się światem fauny. Mimo iż jest w nim szczypta fantastyki, bo któż to widział wymarłe zwierzęta żyjące w zoo, to ciekawić może przede wszystkim jako opowieść łącząca w sobie rozrywkę z ciekawostkami o zwierzętach, które kiedyś rzeczywiście zamieszkiwały różne rejony naszej planety. To nie tylko pełne humoru historyjki, ale i fakty, w drugim tomie prezentowane w formie swoistych metryczek.
Atrakcyjnie zilustrowany i pełen przygód i humoru komiks na pewno zyska grono entuzjastów. Dla mnie największym minusem jest fakt, że to raczej zbiór historyjek, zestawionych jak anegdotki z życia zoo zamiast spójnej dłuższej fabuły, ale sam pomysł zasługuje na uwagę.
Scenariusz: Christophe Cazenove
Rysunki: Bloz
Tytuł: Zoo wymarłych zwierząt
Przekład: Maria Mosiewicz
Wydawca: wydawnictwo Egmont
Egzemplarz recenzencki.
Komentarze
Prześlij komentarz