[#cotamwkomiksie] Michael Pearl, Dobro i zło. Biblia w komiksie [Esprit]

 [#cotamwkomiksie] Michael Pearl, Dobro i zło. Biblia w komiksie [Esprit]

Pismo Święte pozostaje dla osób wierzących tekstem religijnym, otaczanym czcią i poważaniem. Jednak nie da się ukryć, że jest też tekstem kultury, jako że chrześcijaństwo miało ogromny wpływ na kulturalny kształt nowożytnego świata. Odniesienia do religijnych tekstów i biblijnych historii znaleźć można w wielu innych tekstach kultury - dawnych i współczesnych, w sztuce, literaturze, filmie... I choćby po to, żeby te teksty kultury* lepiej rozumieć i rozpoznawać konteksty, warto poznać biblijne historie. Oczywiście zawsze pierwszym wyborem powinno być sięgnięcie po oryginał, ale nie oszukujmy się - ze względu na specyficzną formę i archaiczny język wielu potencjalnych odbiorców odbija się od treści jak od ściany. Zwłaszcza młodzież szybko się zniechęca, a przecież w procesie edukacji mają do czynienia z wieloma tekstami odwołującymi się do historii przedstawionych w Piśmie Świętym. I właśnie dla niech - niezależnie od tego, czy do lektury przystępują jako wyznawcy, czy jako poznający podstawy chrześcijańskiej kultury - ale też dla dorosłych dobrym rozwiązaniem może być komiks Michaela Pearla pt. Dobro i zło. Biblia w komiksie.

Pearl to ewangelizator i misjonarz, który już od najmłodszych lat kierowany był przez rodziców, by służyć Bogu. Autor wielu książek o tematyce społecznej, wychowaniu dzieci i relacjach w rodzinie.

Gdy wraz z rodziną znalazł się wśród ludu Kombai w dalekich górach Papui-Nowej Gwinei, jego córka mierzyła się z trudnościami komunikacyjnymi. Pomysł przekazywania wiedzy o Chrystusie w formie komiksu zrodził się z potrzeby ewangelizowania osób nie tylko posługujących się różnymi językami, lecz także niepiśmiennych.

Nagła potrzeba córki Michaela Pearla połączyła się z jego wizją biblijnej opowieści, dlatego też skontaktował się on z niezwykle utalentowanym i doświadczonym artystą pracującym dla Marvel Comics – Dannym Bulanadim…

[#cotamwkomiksie] Michael Pearl, Dobro i zło. Biblia w komiksie [Esprit]

[#cotamwkomiksie] Michael Pearl, Dobro i zło. Biblia w komiksie [Esprit]

To rzeczywiście interesująca pozycja dla bardzo różnych grup odbiorców. Dla starszej młodzieży i dorosłych, dla tych, którzy chcą umocnić wiarę czy też poznać biblijne historię z przyczyn niezwiązanych z religią. Ponad trzysta stron komiksowych kadrów i najważniejsze historie ze Starego i Nowego testamentu. Ich motywem przewodnim są tytułowe "dobro i zło", czyli podstawy wytyczania chrześcijańskich postaw moralnych.

Znajdziecie tu opowieści związane z początkiem świata, początkami człowieka, wydarzeniami sytuowanymi przed i po narodzinach Chrystusa. Żeby nie być gołosłownym, autor zostawia przy historiach wskazówki do odpowiednich fragmentów Biblii, dzięki czemu można czytać komiksowe historie i zaglądać do tekstu źródłowego.

[#cotamwkomiksie] Michael Pearl, Dobro i zło. Biblia w komiksie [Esprit]

[#cotamwkomiksie] Michael Pearl, Dobro i zło. Biblia w komiksie [Esprit]

Wizualnie wydanie prezentuje się okazale. Większy, zbliżony do A4 format, błyszczący, typowy dla komiksów papier, a także usztywniona (lecz nie twarda) okładka ze skrzydełkami, tworzą poręczny, ale i estetyczny produkt. Można go kupić dla siebie lub podarować w prezencie - choćby na bierzmowanie czy inną okazję. 

Publikacja jest też świetnie zrealizowana pod kątem graficznym - w końcu odpowiada za tę stronę Danny Bulanadi, rysownik, który ma na swoim koncie współpracę z Marvel Comics. Kadry są tu niezwykle dynamiczne i wyraziste, ze świetnie oddaną mimiką i gestami postaci, co sprzyja także oddaniu powagi przytaczanych opowieści.

To ciekawa publikacja, która w nieco lżejszej formie pozwala zapoznać się z biblijnymi opowieściami i dogmatami chrześcijańskiej wiary - doskonała jako lektura religioznawcza niezależnie od osobistego stosunku do wiary. 

____________

* Przypominam, że "tekst kultury" to nie tylko tekst w sensie dosłownym, zapisany słowami. To każdy wytwór kultury, który może być poddany analizie i interpretacji, stworzony według określonych reguł i zrozumiały dla odbiorcy. Tekstem kultury może być dzieło utrwalone w formie pisanej, wizualnej, audialnej, a nawet wirtualnej lub architektonicznej.


Autor: Michael Pearl
Ilustracje: Danny Bulandi
Tytuł: Dobro i zło. Biblia w komiksie 
Wydawca: wydawnictwo Esprit

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Copyright © zaczytASY