[#zwojtkowejbiblioteczki] Stuart Gibbs, Śledztwo w kosmosie [Agora dla dzieci]

 

[#zwojtkowejbiblioteczki] Stuart Gibbs, Śledztwo w kosmosie [Agora dla dzieci]

Macie ochotę na nieco nieważkości? Na opuszczenie Ziemi i spojrzenie w bezkres kosmosu? Na trochę swobodnego unoszenia w literackiej przestrzeni? To wybierzcie się na Bazę Księżycową Alfa razem z bohaterami powieści Śledztwo w kosmosie Stuarta Gibbsa.

Baza Księżycowa Alfa to pierwsza pozaziemska placówka ludzkości, której mieszkańcami są starannie wyselekcjonowani naukowcy i ich rodziny. To dlatego poszczególne "mieszkania" zasiedlają nie tylko dorośli, ale też dzieci. To dopiero początek jej działania, więc nie wszyscy jeszcze tu dotarli, są za to pierwsi "turyści", czyli obrzydliwie bogata rodzina, która wylicytowała sobie pobyt na Księżycu. 

Całą lunarną społecznością wstrząsa śmierć jednego z najbardziej zasłużonych naukowców, który samowolnie opuścił bazę i zginą w przestrzeni kosmicznej. I choć dorośli wierzą, że to wypadek lub samobójstwo, dwunastoletni Dashiell nie chce w to uwierzyć. Zwłaszcza że poprzedniej nocy podsłuchał, jak naukowiec rozmawia z kimś o niezwykłym odkryciu, którym chce się podzielić ze światem. Czy jednak dwunastolatek może rozwikłać kryminalną zagadkę.

[#zwojtkowejbiblioteczki] Stuart Gibbs, Śledztwo w kosmosie [Agora dla dzieci]

Baza Księżycowa Alfa to nowa seria autora uwielbianej przez nas Szkoły szpiegów, z nowymi bohaterami i w zupełnie nowych... okolicznościach przyrody. To zaproszenie do nowej świetnej przygody dla wielbicieli stylu autora i zupełnie nowych odbiorców.

Gibbs buduje od podstaw zupełnie nowe miejsce akcji, ale rezygnuje z rozbudowanej ekspozycji. Wciąga czytelnika od razu w tok akcji, a jednocześnie nie pozbawia przyjemności poznawania fantastycznej miejscówki, jaką jest baza na Księżycu. Wykorzystuje do tego dwa tricki - informacje o miejscu uzyskujemy zarówno z pierwszoosobowej narracji, która czyni z Dashiella naszego przewodnika, a także z fragmentów instrukcji dla nowych mieszkańców bazy, które przeplatają się z fabułą książki.

W zagadce autor wykorzystuje znaną w kryminale koncepcję zamkniętego pokoju, ograniczonej przestrzeni, w której jest prowadzone śledztwo i ograniczonej liczby osób, które o zbrodnię można posądzić. To pozwala prowadzić dochodzenie razem z bohaterem i pomaga w budowaniu napięcia i poczucia zagrożenia. A żeby nie było nudno - to w sprawę wmieszani są dorośli i dzieci, osoby lubiane i nielubiane, naukowcy i turyści. Natomiast w roli śledczych mamy dwoje dwunastolatków, którzy z lubością pakują się w tarapaty.

Akcja płynie wartko, a autor świetnie wykorzystuje potencjał miejsca akcji, by przyciągać uwagę czytelnika, wplatając jednocześnie w fabułę ciekawostki poparte teoriami naukowymi. To doskonały sposób, aby młodzi odbiorcy liznęli nieco nauki w bardzo przystępnej formie i jednocześnie - wciąż pozostając w ramach konwencji kryminału, odkryli dla siebie radość z czytania literatury science fiction.

Młodzi bohaterowie są naprawdę świetni i mimo że mieszkają w bardzo nietypowym miejscu, wciąż mierzą się z typowymi dla nastolatków problemami - zarówno w grupie rówieśniczej, jak i w kontaktach z dorosłymi. Humoru, którym okraszona jest wartka, pełna zwrotów akcja, jest tu mniej niż w serii szpiegowskiej, co nie znaczy, że powieść jest mniej atrakcyjna. Gibbs pisze z lekkością i tworzy wciągającą fabułę, od której nie można się oderwać, wyciskając jak cytrynkę zarówno walory kryminalne, jak i fantastycznonaukowe. A przy tym całość pozostaje przystępna dla młodszych nastolatków. Dorzućmy jeszcze do tego świetne ilustracje Marty Krzywickiej, które wspaniale dopełniają obrazu publikacji.

Śledztwo w kosmosie to kapitalna powieść młodzieżowa, łącząca w sobie klasyczne kryminalne śledztwo w ograniczonej przestrzeni z elementami science fiction, koniecznymi do zbudowania mechaniki miejsca akcji. Ma wyrazistych, budzących sympatię bohaterów i - przede wszystkim - zaskakujące, dość spektakularne zakończenie. Ale o tym ciii. Dość powiedzieć, że właśnie niecierpliwie czekamy na dalszy rozwój tego cyklu. I kolejne sprawy, które toczyć się będą na terenie Bazy Księżycowej Alfa.

Autor: Stuart Gibbs
Tytuł: Śledztwo w kosmosie 
Tłumacz: Aleksandra Szkudłapska
Ilustracje: Marta Krzywicka
Seria: Baza Księżycowa Alfa
Wydawca: Agora dla dzieci

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty