[#zwojtkowejbiblioteczki] Stuart Gibbs, Szkoła szpiegów. W obozie wroga [Agora dla dzieci]

 [#zwojtkowejbiblioteczki] Stuart Gibbs, Szkoła szpiegów. W obozie wroga [Agora dla dzieci]

Jak przygotować najlepszą tajną operację, żeby pokonać wrogą organizację, która infiltruje nawet CIA? Ukryć wszelkie dane o jej celu i utajnić nawet przed zwierzchnictwem. Im mniej osób o niej wie, tym większe szanse powodzenia. Najlepiej, jeśli wiedzą tylko jej uczestnicy. Albo - żeby było jeszcze tajniej - nie mówmy głównemu agentowi, że wysyłamy go na misję. To jest myśl, prawda? A przynajmniej tak zakłada pomysłodawca misji "Pluskwiak" w nowej powieści Stuarta Gibbsa pt. Szkoła szpiegów. W obozie wroga.

To trzecia już odsłona serii sensacyjno-szpiegowskiej dla młodzieży. O dwóch poprzednich częściach - Szkole szpiegów i Szkole szpiegów na wakacjach - także możecie przeczytać na blogu. Centralną postacią każdej z książek jest Benjamin Ripley, który dziwnym trafem jako dwunastolatek ze zwykłej szkoły trafił do... szkoły dla szpiegów. Teraz ma rozpocząć drugi rok nauki, jednak już na wstępie wszystko się zmienia. Z powodu niefortunnego zbiegu okoliczności Ben zostaje wydalony ze szkoły i rozgoryczony wraca do domu. Ale i tam nie zagrzeje miejsca. Od wrogiej organizacji Pająk otrzyma propozycję przejścia do obozu wroga i nauki w szkole dla... złoczyńców. I Ben tę propozycję przyjmuje. Wcale nie dlatego, żeby zmienić strony, ale żeby się o organizacji jak najwięcej dowiedzieć. Na miejscu trafia na Murraya, ale poznaje też wycofanego Padalca i aspirującą superzłoczyńczynię Ashley. Tak zaczyna się jego tajna misja.


[#zwojtkowejbiblioteczki] Stuart Gibbs, Szkoła szpiegów. W obozie wroga [Agora dla dzieci]

Nie chciałabym się powtarzać, ale to znów bardzo udana kontynuacja - i to i w ocenie Wojtka, i w mojej. Mamy tu powrót do lubianego, sympatycznego bohatera, który do szkoły trafił nieco przypadkowo, ale robi wszystko, by się w niej odnaleźć. Tyle że nie ma szans się odnaleźć, bo zostaje wydalony. I tym razem musi odnaleźć się w miejscu, do którego nie spodziewał się trafić. Traci kontakt z przyjaciółmi i rodziną, i osamotniony próbuje działać na terenie wroga. Czy to nie brzmi ekscytująco? 

Ponownie w szkolnych perypetiach Bena czytelnicy odnajdą echa swoich własnych szkolnych przeżyć, ale tym razem podrasowane arcyłotrowskimi smaczkami. Dzięki temu możemy porównać działania zarówno szkoły dla przyszłych wywiadowców, jak i dla ich przeciwników. Do tego dzięki relacjom, które z "kolegami" ze szkoły nawiązuje bohater, możemy poznać ich motywację. Bo skoro wiemy już, czym kierują się szpiedzy, warto poznać drugą stronę medalu.

Gibbs ciekawie, ale i rozważnie rozwija głównego bohatera, którem wciąż bliżej do zwykłego chłopaka z talentem do matematyki niż rasowego szpiega, a przy tym daje mu szansę na odkrycie, ile się już nauczył. Do tego otacza go ciekawymi postaciami drugoplanowymi, które również wiele wnoszą do tej opowieści, prezentując bardzo różne typy osobowości. 

Ważnym elementem powieści Gibbsa jest aspekt komediowy, bo przecież o dwunasto-, trzynastoletnich szpiegach nie można pisać do końca na poważnie. Unikając popadnięcia w groteskę, Gibbs odciąża warstwę sensacyjną właśnie humorem - przede wszystkim sytuacyjnym. Jest to humor czytelny i doskonale rozluźniający napięcie, przez co lektura książki jest czystą przyjemnością. 

Warstwa sensacyjna książki wypada całkiem udanie, z dobrze zbudowanym napięciem i nieprzesadzonym tempem akcji, które gwarantuje emocje, ale nie przytłacza. Intryga jest ciekawa i znacznie mniej przewidywalna niż mogłoby się wydawać. Autor zaprasza do zabawy w szpiegów, ale gwarantuje zwroty akcji, które tylko uatrakcyjniają lekturę. 

Powieść czyta się świetnie, choć odrobinę z przymrużeniem oka. To dobra lektura dla dzieciaków w wieku zbliżonym do bohatera, które lubią zagadki i sensacyjno-szpiegowskie tematy. Wartka akcja z licznymi twistami, lekkość narracji, sympatyczny bohater oraz spora dawka niewymuszonego humoru to przepis na sukces, który sprawdził się w części pierwszej i drugiej i jest udanie rozwijany, z potencjałem na kolejne części, na które już czekamy.

Autor: Stuart Gibbs
Tytuł: Szkoła szpiegów. W obozie wroga
Ilustracje: Mariusz Andryszczyk
Tłumacz: Jarek Westermark
Seria: Szkoła szpiegów
Wydawca: Agora dla dzieci

Komentarze

Popularne posty