[#notogramy] Luca Bellini, Luca Borsa, Stefano Negro, Fruit Cup [Egmont]
Czy ktoś potrzebuje gry dla całej rodziny, która łączy w sobie zręczność ze spostrzegawczością i logicznym myśleniem? To proszę, możecie zasiąść do robienia owocowej sałatki w kolorowych kubeczkach. A wszystko to dzięki twórcom gry Fruit Cup.
To gra bez wyraźnej fabuły, zapraszająca do wcielenia się w mieszkańca dżungli i zrobienia perfekcyjnej sałatki owocowej dla Małpiego Króla. A król - jak to król - ma swoje zachcianki, które trzeba dokładnie spełnić, zanim zrobią to inni. W grze liczą się bowiem zarówno logiczne myślenie, jak i refleks, a przy okazji można poćwiczyć motorykę małą podczas manewrów w kubeczku.
Na grę składają się kolorowe kubeczki z łyżeczką, drewniane owoce w różnym kształcie i kolorze, 6 plansz graczy, 6 kafli stolików i żetony z punktami oraz 18 kart zadań łatwych i 42 trudnych. Wszystko starannie wykonane i cieszące oko, wesołe jak na rodzinną grę przystało.
Gracze mają pozornie proste zadanie. Najpierw muszą rozpoznać na podstawie karty z "przepisem", jakiej sałatki życzy sobie małpi król. W tych życzeniach mogą być określone kolory i kształty, których nie chce, a także te, których oczekuje. Jeśli wiemy już, jakie są oczekiwania, możemy za pomocą łyżeczki usunąć z kubka te kawałki, które są niepotrzebne. Pierwsza osoba, która zakończy zadanie serwuje sałatkę królowi, a kolejne stawiają ją na następne wolne stoliki. Na koniec rundy sprawdzamy, czy zadanie zostało wykonane prawidłowo i przyznajemy punkty. I tak kilka razy z rzędu.
Gra przewidziana jest dla graczy od 8 lat, a poziom jej trudności można dowolnie modyfikować, tak, by nikt się nie nudził. Jeśli prowadzimy rozgrywkę w mieszanym wiekowo towarzystwie, możemy zastosować zróżnicowany poziom trudności, tak by gra dla każdego była wyzwaniem, ale w zasięgu możliwości.
Zgodnie z oznaczeniem na pudełku można grać w gronie od 1 do 6 osób, choć osobiście uważam, że ciekawie jest od minimum 3 graczy. Pojedyncza osoba może sobie potrzebować umiejętność logicznego myślenia, ale granie we dwoje szybko robi się nużące. Za to przy 3 i więcej osobach rywalizacja dostarcza już więcej emocji.
Zasady gry są proste i czytelne, ale potrafią być wyzwaniem, dlatego zabawa jest tak udana. Tym bardziej że o sukcesie decyduje kilka czynników, w tym refleks, sprawność manualna w wygrzebywaniu "owoców" i umiejętność logicznego myślenia. Można z tą grą spędzić czas wesoło i mimo wielu rozegranych partii wciąż zachować cień nieprzewidywalności. To dobrze pomyślana i świetnie wykonana gra imprezowa i rodzinna - warto się w nią zaopatrzyć zanim nadejdą długie jesienne wieczory.
Fruit Cup
Liczba graczy: 1-6
Wiek graczy: 8-108
Czas rozgrywki: 30 minut
Wydawca: Egmont
Egzemplarz recenzencki
Komentarze
Prześlij komentarz