Klaudia Piróg, Małgorzata Herrera, Tornado Jumi [Dziwimisie]

 Klaudia Piróg, Małgorzata Herrera, Tornado Jumi [Dziwimisie]


Gniew. Co to za straszne i niszczycielskie uczucie. A przecież każdy z nas go odczuwa od czasu do czasu, także dzieci. I o ile my, dorośli, wiemy (zazwyczaj) jak sobie z nim poradzić, o tyle dzieci muszą się tego nauczyć. A żeby mogły się uczyć, potrzebują mądrych przewodników i - przede wszystkim - rozmowy. O emocjach, tych pozytywnych i negatywnych - wcale nie rozmawiamy tak często, jak powinniśmy. Może więc jako pretekst do takiej dyskusji wykorzystać książkę. Na przykład Tornado Jumi Klaudii Piróg z ilustracjami Małgorzaty Herrery.


Klaudia Piróg, Małgorzata Herrera, Tornado Jumi [Dziwimisie]

Klaudia Piróg, Małgorzata Herrera, Tornado Jumi [Dziwimisie]

Jumi to dziewczynka o niesamowitych włosach, które żyją własnym życiem. Kiedy Jumi wpada w gniew zaczynają falować, kręcić się, wirować. A że Jumi gniewa się często, jej włosy nieustannie przypominają tornado.

Jumi gniewa się o wszystko - o kolor szczoteczki do zębów czy nieodpowiedni obiad... I nie tylko jej włosy przypominają tornado, niszczycielska moc gniewu Jumi sprawia, że inni się jej obawiają i unikają. Pewnego dnia gniew Jumi wybucha z taką siłą, że porywa ze sobą dziewczynkę, niszcząc wszystko na swej drodze. Załamana Jumi postanawia, że teraz to ona musi zapanować nad gniewem, bo tylko to pozwoli jej zbliżyć się do ludzi.

Klaudia Piróg, Małgorzata Herrera, Tornado Jumi [Dziwimisie]

Klaudia Piróg, Małgorzata Herrera, Tornado Jumi [Dziwimisie]


Tornado Jumi to bardzo udana, mądra książka traktująca o emocjach, a właściwie o jednej z nich - gniewie. Pozwala dziecku zobaczyć, czym jest gniew - świetny pomysł na wizualizację za pomocą ożywających włosów Jumi - a także jak daleko sięgają jego skutki. Choć dziecięca furia nie prowadzi do zniszczenia miast, to przerysowanie ma na celu uświadomienie młodemu człowiekowi, że nieokiełznane emocje potrafią doprowadzić do realnych zniszczeń (zamiast zniszczonego miasta możemy mieć zniszczony pokój lub zabawki), tam, gdzie jest gniew, są smutni ludzie i zniszczone przedmioty. I nie chodzi o to, że gniew sam w sobie jest czymś nagannym. To jego nieopanowanie prowadzi do szkód, więc żeby móc zbliżyć się do ludzi, trzeba nauczyć się nad nim panować.

Jumi odkrywa, że pierwszym krokiem na tej drodze jest nauczenie się rozpoznawania chwili, gdy pojawia się gniew, i podjęcie próby nazwania przyczyn tej emocji. Często okazuje się, że wystarczy nazwać to, co wywołuje gniew, by on sam się rozładował. A włosy... włosy splecione w warkoczyki przestają mieć kontrolę nad dziewczynką. Teraz to ona decyduje.


Tornado Jumi to bardzo udana, mądra książka traktująca o emocjach, a właściwie o jednej z nich - gniewie. Pozwala dziecku zobaczyć, czym jest gniew - świetny pomysł na wizualizację za pomocą ożywających włosów Jumi - a także jak daleko sięgają jego skutki. Choć dziecięca furia nie prowadzi do zniszczenia miast, to przerysowanie ma na celu uświadomienie młodemu człowiekowi, że nieokiełznane emocje potrafią doprowadzić do realnych zniszczeń (zamiast zniszczonego miasta możemy mieć zniszczony pokój lub zabawki),

Nie da się mówić o Tornadzie Jumi  bez zwrócenia uwagi na zjawiskową okładkę i przepiękne ilustracje. Małgorzata Herrera do świetnej, oryginalnej historii dodała małe dzieła sztuki ilustratorskiej. Grafiki w książce fantastycznie uzupełniają tekst, przyciągają oko, kipią od emocji, a przy tym są niepowtarzalne - drugich takich nie znajdziecie. Bardzo podoba mi się, że ilustratorka sięga po właściwie dwie palety barw i cała książka składa się z odcieni czerwieni i niebieskiego, również w ten sposób akcentując targające Jumi emocje. W ten właśnie sposób powstała książka, którą cudownie się i czyta, i ogląda. Jak na debiut nowego wydawnictwa - Dziwimisie - idealne wejście.

Tornado Jumi to książka piękna i wartościowa. Z jednej strony - gdy spojrzeć na objętość - wydaje się niepozorna, ale jest tak pięknie wydana i ilustrowana, że trudno użyć wobec niej przymiotnika "niepozorna". Możecie ją czytać już z przedszkolakami, zwłaszcza starszymi, a przy okazji rozmawiać z nimi o emocjach i gniewie. To historia, której lektura sprawia przyjemność, a jednocześnie można wykorzystać ją w celu wspierania rozwoju emocjonalnego naszych dzieci i to jest wartość nie do przecenienia. Bardzo cenię sobie takie pozycje, które stwarzają przestrzeń do rozmowy i budowania więzi, dlatego polecam ją wszystkim, bez względu na płeć i zainteresowania. 

Autor: Klaudia Piróg
Tytuł: Tornado Jumi
Ilustracje: Małgorzata Herrera
Wydawca: Wydawnictwo Dziwimisie


Komentarze

Popularne posty