Mark Twain, Tajemniczy nieznajomy [Dwie Siostry]
Marka Twaina nikomu chyba przedstawiać nie muszę. Jego książki o Tomku Sawyerze czy Hucku Finnie zna niemal każdy - przynajmniej ze słyszenia. Znacznie mniej osób miało jednak przyjemność czytania, wydanej już po śmierci autora, opowieści Tajemniczy nieznajomy, którą wydawnictwo Dwie Siostry wydało w ramach serii Świeżym Okiem.
Jest rok 1590, senna austriacka wioska oddalona od świata. Niko, Seppi i Theodor żyją tu jak w raju. Dorośli nie męczą ich zbytnio nauką, dużo większą wagę przywiązują do pobożności. Większość czasu chłopcy spędzają, bawiąc się na okolicznych wzgórzach. To tam pewnego dnia spotykają nieznajomego młodzieńca, który twierdzi, że jest aniołem, a na imię ma… Szatan.
Nieznajomy widział wszystko, wiedział wszystko i niczego nie zapominał. Tego, co inni musieli studiować, uczył się w ułamku sekundy – nie miał z tym najmniejszych trudności. Opowiadając o czymś, jednocześnie wyczarowywał to przed słuchaczami. Widział stwarzanie świata i Adama, widział, jak Samson podniósł filary i zburzył świątynię, widział śmierć Cezara; opowiadał nam o życiu codziennym w niebie, o tym, jak potępieni wiją się w piekielnym ogniu, i pokazywał nam to wszystko. Mieliśmy wrażenie, że jesteśmy w tych miejscach i oglądamy je na własne oczy, a nawet je odczuwamy, chociaż on sam najwyraźniej traktował to jako zwykłą rozrywkę.
Seria Świeżym Okiem rośnie w siłę. Z założenia ma prezentować klasyki literatury dla dorosłych w wersji bogato i wyraziście ilustrowanej i jest ewenementem na polskim rynku wydawniczym. Powieść Twaina jest dopiero trzecim tomem w tym cyklu, ale potwierdza tylko fakt, że Dwie Siostry stawiają na literaturę nieoczywistą, w nowym przekładzie i przede wszystkim - spektakularnym wydaniu, nieschlebiającym komercyjnym gustom.
Tajemniczy nieznajomy to historia, nad którą autor pracował długo i która powstała w wielu wersjach, a ostatecznie nie trafiła do druku za życia Twaina. To nie tyle powieść, a dość gorzki moralitet, powstały w wyniku smutnych przeżyć twórcy. Jednocześnie to wciągająca i ogromnie przewrotna historia, która skłania do refleksji nad naturą człowieka, jego moralnością i zdolnością odróżniania dobra i zła.
Komentarze
Prześlij komentarz