[#cotamwkomiksie] James Davies, Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji [Kropka]

 [#cotamwkomiksie] James Davies, Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji [Kropka]

Większość z nas, dorosłych, na pewnym etapie życia zetknęła się z historiami mitologicznymi. I w znaczącej części były to mity starożytnej Grecji. Większość z nas czytała także Mitologię Parandowskiego (wszak to lektura). Ci, w których pozostało dobre wspomnienie tych lektur, chętnie podsuwają swoim dzieciom opowieści albo na mitach wzorowane, albo je przytaczające. Dbamy jednak, by miały one formę przystępną do wieku dzieci, bo zważywszy na to, jak bardzo mitologią nasza zachodnia kultura jest przesiąknięta, warto, by dzieciaki znały źródła odwołań napotykanych w kolejnych powieściach, serialach, filmach. My obecnie z przyjemnością odkrywamy teraz wspólnie świat olimpijskich bogów w serii przygód Percy'ego Jacksona (w książkach Ricka Riordana) i świetnie się bawimy, obserwując, jak autor czerpie z mitologii i przetwarza wątki na współczesną, pełną magii i przygód opowieść. 

Na rynku wydawniczym mamy spory wybór zbiorów mitów Greckich (i nie tylko) skierowanych do najmłodszych, po które warto sięgnąć. A niedawno nakładem wydawnictwa Kropka pojawił się w Polsce świetny komiks Jamesa Davisa Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji.


[#cotamwkomiksie] James Davies, Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji [Kropka]

[#cotamwkomiksie] James Davies, Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji [Kropka]

Dzieło Daviesa jest czymś więcej niż komiksowym przedstawieniem mitów. Powiedziałabym, że to coś na kształt komiksowego przewodnika dla dzieci po greckiej mitologii, ponieważ kolejne obrazkowe historie przeplatane są stronami zawierającymi istotne informacje pozwalające poznać kulturowy kontekst.

I tak na początku dostajemy zwięzłe, ale istotne informacje czym tak naprawdę są mity (i to bez suchej szkolnej definicji) oraz kim byli starożytni Grecy. Wbrew pozorom nie jest to dla dzieci aż tak oczywiste, choć pewnie część kojarzy postaci w przerzuconym przez ramię prześcieradle. Dalej jest komiks z mitem o chaosie i stworzeniu, po czym trafiamy na mały "atlas greckich bogów" z krótkimi notkami biograficznymi. Po fascynującym komiksie o Pandorze i jej puszcze mamy rozkładówkę domonstrującą, jak mity greckie objaśniały świat. Po historii o Tezeuszu mamy "galerię herosów", a po Perseuszu i Meduzie - zestawienie mitycznych bestii. Za Orfeuszem i Eurydyką dostaniemy mapę podróży przez greckie zaświaty, a po historii konia trojańskiego dowiemy się, jak bardzo Grecy wierzyli w przeznaczenie. Na koniec czeka nas jeszcze dwanaście prac Heraklesa i mityczna mapa starożytnej Grecji. Prawda że jest tego sporo?

[#cotamwkomiksie] James Davies, Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji [Kropka]

[#cotamwkomiksie] James Davies, Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji [Kropka]

Warto wiedzieć, że komiksowe historie są językowo uwspółcześnione i nieprzesadnie rozbudowane, dzięki czemu książkę można podsunąć dziecku od chwili, gdy jest w stanie samodzielnie czytać (z własnego doświadczenia wiem, że ciężko czytać dziecku komiks, lepiej poczekać z tym do chwili, aż będzie czytać samo). A ponieważ jest dynamicznie i z humorem, publikacja podbije serce niejednego 7-, 8- czy 10-latka. 

Poza ciekawymi (i niepozbawionymi humoru) ilustracjami, atutem komiksu jest też to, że w bardzo przystępny sposób wprowadza młodego odbiorcę w świat mitów, rozbudzając jego ciekawość i nadając opowieścią nieco szerszy kontekst. Jest szansa, że tak zachęcony czytelnik będzie chciał sięgać po kolejne lektury w temacie, aż sam dojdzie do Parandowskiego lub Kubiaka czy Gravesa (w każdym razie ja przeszłam od mitów w wersji dziecięcej do twórczości obu tych badaczy tematu). A jeśli nie - zyskają wiedzę, która pomoże im rozpoznać podstawowe odwołania do mitologii w innych tekstach kultury. 

To pozycja atrakcyjna i satysfakcjonująca, choć Wojtek po lekturze zaznaczył, że dla niego za prosta, bo ma większą wiedzę. Dlatego docelowo jako odbiorców wskazałabym grupę wczesnoszkolną, bo komiks z niskim progiem wejścia będzie świetnym początkiem przygody w świecie mitologii. A że książka jest pięknie wydana i wizualnie atrakcyjna, z pewnością uświetni domową biblioteczkę.

Autor: James Davies
Tytuł: Mity, potwory i awantury starożytnej Grecji 
Tłumacz: Karolina Marcinkowska
Wydawca: wydawnictwo Kropka

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty