[#cotamwkomiksie] Kami Garcia, Isaac Goodhart, Consantine. Zdradliwe iluzje [Egmont]

 [#cotamwkomiksie] Kami Garcia, Isaac Goodhart, Consantine. Zdradliwe iluzje [Egmont]

Komiksy i powieści graficzne mają sporo do zainteresowania swoim czytelnikom - zarówno tym najmłodszym, prześlizgującym się wzrokiem po obrazkach, jak i tym całkiem dojrzałym, szukającym niebanalnych, ciekawych i niepowtarzalnych fabuł, a nawet niejednoznacznych opowieści. Wśród nich znaleźć można publikacje skierowane do czytelników nastoletnich, jak choćby cykl DC Powieść graficzna 13+ i najnowszy reprezentujący go komiks Constantine. Zdradliwe iluzje.

Cykl, o którym wspominam we wstępie, to zbiór powieści graficznych dedykowanych młodym czytelnikom, poruszających ważne tematy społeczne. Składają się na niego pojedyncze albumy poświęcone nastoletnim bohaterom znanym z komiksów DC. Jak podkreśla wydawca: "świat oglądany oczami młodych ludzi nie zawsze jest pięknym i przyjaznym miejscem, a problemy, z którymi przyjdzie zmierzyć się bohaterom, przerosłyby niejednego dorosłego. Na szczęście w ich życiu nie zabraknie również miejsca na przyjaźń, radość czy szalone przygody". Autorami poszczególnych tomów są doskonale znani nastoletnim czytelnikom pisarze o międzynarodowej sławie tworzący literaturę dla młodzieży. Za warstwę graficzną odpowiadają utalentowani ilustratorzy i rysownicy.

[#cotamwkomiksie] Kami Garcia, Isaac Goodhart, Consantine. Zdradliwe iluzje [Egmont]

John Constantine jest – i zawsze był – czarodziejem najwyższych lotów. Takim, który nie musi uczyć się magii pod okiem żadnego nauczyciela.

Jednak pod pretekstem zgłębiania arkanów magii jako uczeń znanej czarodziejki Constantine wyjeżdża do Ameryki, ale jego prawdziwym celem jest występowanie jako wokalista Mucous Membrane, punkowego zespołu swojej przyjaciółki. Gdy razem z członkami zespołu zaczyna rzucać zaklęcia, jedno z nich wymyka się spod kontroli, przynosząc przerażające konsekwencje...


[#cotamwkomiksie] Kami Garcia, Isaac Goodhart, Consantine. Zdradliwe iluzje [Egmont]

Tę powieść graficzną czyta się po prostu doskonale. I to nie tylko przez osoby, które postać Constantine'a dobrze znają z komiksów dla dorosłych (nie wspominam o filmie, bo tu jednak spore odstępstwo od komiksowej wersji). Jest emocjonująca i wciągająca, nawet jeśli poszczególne sceny wydają się nieco zbyt pobieżnie kreślone.

Pobieżność scen jest chyba największą wadą opowieści i wynika nie tylko z samej natury powieści graficznej. Trzeba przyznać, że w scenariuszu zabrakło miejsca na emocjonalna gradację, na stopniowy rozwój wypadków, fabuła jest raczej zlepkiem scen, przeskakujących wątków, którym nieco brak płynności i przestrzeni do głębszej refleksji.

[#cotamwkomiksie] Kami Garcia, Isaac Goodhart, Consantine. Zdradliwe iluzje [Egmont]

Mimo tych wad ujęło mnie poruszenie przede wszystkim wątków związanych z dojrzewaniem z poczuciem, że na nikim nie można polegać i tworzeniem wokół siebie bariery. Constantine boi się bólu związanego z zawodem i dlatego niewiele osób do siebie dopuszcza. Emocjonalne rany nie tylko nie pozwalają mu doświadczać szczęścia w życiu rodzinnym, ale też tworzyć zdrowych relacji z rówieśnikami. Chowanie się za maska arogancji to strategia na przetrwanie, którą sobie wypracował, a jednocześnie bariera, która odgradza go od szczęścia.

Siłą komiksu jest z pewnością kreska - interesująca, estetyczna i przykuwająca uwagę. W kreślonych przez Isaaca Goodharta kadrach jest dynamika i emocje, fabuła, akcja i budzący zainteresowanie bohaterowie.

Ta powieść graficzna ma swoje mankamenty, ale też zalety i pozostaje interesującą propozycją dla starszych nastolatków. Świetnie narysowana, podejmująca bliskie młodym kwestie, wpisane w nastoletnie życie znanego z komiksów bohatera.


Scenariusz: Kami Garcia
Ilustracje: Isaac Goodhart
Tytuł: Consantine. Zdradliwe iluzje 
Wydawca: wydawnictwo Egmont

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty