[Co tam w komiksie] Dan Zettwoch, Samochody i ich fascynujące silniki [Nasza Księgarnia]
W sprawach motoryzacji nigdy nie byłam specjalnie biegła. Poza rozpoznawaniem najbardziej znanych marek i wybranych modeli niewiele wiem o samochodach, a już w szczególności ich budowie i działaniu. Ale mam w domu dwóch pasjonatów, w związku z czym nie mogłam sobie odmówić przyjemności zgłębienia tematu w formie przeznaczonej dla... dzieci. Tym bardziej że publikacja Dana Zettwocha Samochody i ich fascynujące silniki jest komiksem, a komiksy uwielbiam.
Książka, jak wskazuje tytuł, skupia się zarówno na samochodach jako takich, jak i na jednym z najważniejszych ich elemencie, czyli na silniku. A ponieważ główny bohater to silnik czterosuwowy, całość podzielona jest na cztery rozdziały zwane suwami.
Suw pierwszy to ssanie, a ten rozdział jest jednocześnie poświęcony prehistorii samochodów. Zaczyna się od niezwykłej podróży Berthy Benz, która wybrała się po raz pierwszy w historii w drogę pojazdem benzynowym, a jej podróż zawarta jest w kadrach minikomiksu, po którym przeskakujemy do kolejnych scen komiksowych, ale do czasów przed naszą erą. Widzimy, jak człowiek opanowuje ogień i uczy się wytwarzania narzędzi, czytamy o "trójkącie spalania" i maszynach prostych, by od wynalezienia koła przejść do historii starożytnych pojazdów kołowych. Od tych ciągniętych przez konie przeskakujemy do pierwszych pojazdów parowych i wynalazców aż do silnika o spalaniu wewnętrznym. Tak oto dowiadujemy się czym jest i jak działa silnik czterosuwowy.
Suw drugi dotyczy sprężania. Poznamy tu kolejnych pionierów motoryzacji, którymi są nie tylko wynalazcy, ale i podróżnicy. Poznamy też w skrócie historie dróg i zobaczymy przekrój drogi asfaltowej i betonowej. Na przykładzie silnika Forda zobaczymy ogólną budowę tego mechanizmu, po czym znajdziemy grafikę będącą parafrazą tych ilustrujących ewolucję w świecie zwierząt, tyle że poświęconą... nadwoziom. Jest i o mikrosamochodach, i o kształtach, i o maskach przypominających twarze.
Suw trzeci, czyli praca, dotyczy gwałtownego wzrostu w dziedzinie motoryzacji. Przyjrzymy się wpływowi upowszechnienia samochodów na codzienność ludzi i kulturę, sposobom indywidualizacji poszczególnych pojazdów, ale też różnym rodzajom silników. Dowiemy się o narodzinach rajdów, pogoni za prędkością oraz próbach łączenia funkcji samochodu z funkcjami innych pojazdów. Na końcu czekają nas kolejne "przekroje poprzeczne" prezentujące różne układy składające się na współczesne pojazdy.
Bardzo ważny jest suw czwarty, czyli wydech, analizujący wpływ samochodów na środowisko. Bo jakkolwiek samochody są dla nas ważne w życiu codziennym, nie pozostają bez wpływu na naszą planetę. Oprócz informacji z dziedziny ekologii, znajdziemy tu cały poczet pojazdów małych i dużych, aut dziwacznych i użytkowych, a także samochody do zadań ekstremalnych - kosmicznych. Autor nie pominął też historii bezpiecznej jazdy oraz... samochodowego radia. Finalnie poznany też zasadę działania aut elektrycznych i testowanych jeszcze pojazdów z autopilotem.
Określenie "naukomiks" widniejące na książce Zettwocha zdecydowanie nie jest na wyrost. Ta publikacja kipi bowiem od wiedzy, podanej w sposób przystępny i klarowny, ale solidny. Forma, jaką wybrał do jej przekazania autor, z pewnością jest atrakcyjna i ułatwi najmłodszym (choć najlepiej już samodzielnie czytającym) poznanie tematu. To doskonały wstęp do zdobywania informacji i o historii motoryzacji w ogóle, i możliwie pełnego poznania zasady pracy silnika, który jest przecież sercem każdego pojazdu. Zettwoch dzieli się swoją pasją i prowadzi czytelnika przez całe stulecia, jednocześnie robiąc to w sposób niezwykle atrakcyjny. Wiedzy towarzyszą barwne, dynamiczne kadry komiksowe oraz spora dawka humoru i luzu.
To jedna z tych książek, o których powiedzielibyśmy, że jest niezbędna w biblioteczce każdego małego chłopca, ale uwierzcie mi, dziewczynki będą równie zachwycone, a i dorośli mogą skorzystać w czasie lektury. To nie jest książka do jednorazowego czytania, do komiksu chce się wracać i raz po raz przypominać sobie interesujące zagadnienia w kolejności i na wyrywki. Moi chłopcy (ten mniejszy i ten już całkiem dorosły) twierdzą, że "jest moc", a że i ja czuję się dokształcona, śmiało mogę tę pozycję polecić.
Autor: Dan Zettwoch
Tytuł: Samochody i ich fascynujące silniki
Tłumacz: Bogumił Bieniok, Ewa L. Łokas
Wydawca: Nasza Księgarnia
Egzemplarz recenzencki.
Komentarze
Prześlij komentarz