[#zwojtkowejbiblioteczki] Yvette Żółtowska-Darska, Wydarzyło się naprawdę. Ibra [SQN]
I znów powraca ulubiona autorka Wojtka z serią, którą czyta od lat. Książki Yvette Żółtowskiej-Darskiej zajmują honorowe miejsce w jego biblioteczce i na razie nie zanosi się na zmiany. I choć jedną książkę o Ibrachimoviciu już mamy, od jej premiery minęło już nieco czasu, a bohater biografii nie zasypiał gruszek w popiele. Stąd nowy, „zremasterowany” Ibra musiał znaleźć się w naszych zasobach.
Był dzieckiem, kiedy skradziono mu ukochanego BMX-a, po czym on sam, z biedy, nauczył się kraść rowery. Miał dziewięć lat, gdy rozdzielono go z siostrą. I trzynaście, kiedy rodzice kolegów zażądali usunięcia go z klubu.
Za młodu uważany za trudnego i szalonego, dziś jest legendą światowego futbolu. Dlaczego? Bo miał charakter i wytrwał nawet wtedy, gdy nikt na niego nie stawiał.
Poznaj historię Zlatana. Syna bałkańskich imigrantów, który w ojczystej Szwecji stał się popularniejszy od króla. Byłego kapitana szwedzkiej reprezentacji i czołowego napastnika Malmö FF, Ajaksu, Juventusu, Interu, Barcelony, Milanu, PSG, Man Utd i LA Galaxy. Wreszcie, autora bodaj najbardziej efektownej bramki w historii futbolu.
Autorka naprawdę świetnie przybliża młodym czytelnikom sylwetki piłkarzy (a przecież nie tylko ich) i z wyczuciem wynajduje to, co najbardziej interesujące, a zarazem pouczające, bez infantylizowania odbiorcy i bez przesadnego dydaktyzmu. Jednocześnie wskazując na wzorce, nie bagatelizuje też ciemnych stron swoich bohaterów, ich błędów czy nieodpowiednich zachowań. Bo jak się uczyć od innych, to w równej mierze na sukcesach, co na porażkach.
O sile przytoczonej przez Żółtowską-Darską opowieści może świadczyć to, że przed lekturą (tych ładnych kilka lat temu) nie darzyliśmy w naszym domu Ibrahimowicia szczególną estymą. Nie zjednał sobie naszej sympatii zachowaniem na boisku i przed kamerami, mimo że niewątpliwie potrafił błysnąć w czasie meczu umiejętnościami. Dopiero poznając jego historię, przekonaliśmy się, że to ciekawy człowiek o trudnej przeszłości, który - jak każdy - popełnia błędy, ale i stara się je naprawić.
Autorka przybliża młodym czytelnikom trudne dzieciństwo piłkarza, akcentując, ile samozaparcia musiał mieć, by trenować i rozwijać się piłkarsko. Udaje jej się uchwycić jego osobowość, pokazać ścieżkę kariery, decyzje, które podejmował i ludzi, którzy odcisnęli piętno na jego życiu. Wszystko to podane zostaje w przystępnej, lekkiej formie, w której nie brak emocji, ale pozostawiona jest też przestrzeń do własnych refleksji.
Część biograficzna - jak zawsze świetna i merytoryczna, a zarazem inspirująca - opatrzona jest czarno-białymi ilustracjami. A wisienką na torcie jest jak zawsze kolorowa wklejka zdjęciowa, gdzie znajdziemy kadry z różnych etapów życia Ibry, często opatrzone zabawnym komentarzem. Wszystko to sprawia, że kolejne tomy serii są tak atrakcyjne dla młodych odbiorców.
Z historii Zlatana wiele zaczerpnąć mogą zarówno fani futbolu, jak i czynni zawodnicy. Właśnie dlatego uważam, że warto po książkę sięgnąć z dzieciakami w różnym wieku. Także dorośli mogą się z niej co nieco dowiedzieć, a potem wykorzystać jako pretekst do rozmowy o sporcie, pasji i życiu. I choć dla nas było to drugie spotkanie z biografią Ibrahimowicia autorstwa Yvette Żółtowskiej-Darskiej, to znów dowiedzieliśmy się czegoś nowego i miło spędziliśmy czas na lekturze.
Jeśli mam być szczera, to czekam na każdą kolejną książkę autorki nie mniej niż Wojtek i mam swoją listę wymarzonych bohaterów ze świata piłki, a są na niej nie tylko moi ulubieni bramkarze. Myślę, że pora też napisać coś o piłkarkach!
Komentarze
Prześlij komentarz