[#cotamwkomiksie] 24 godziny w... czyli naukowe komiksy od wydawnictwa Wilga

 

[#cotamwkomiksie] 24 godziny w... czyli naukowe komiksy od wydawnictwa Wilga

Nie wiem, czy komiks przeżywa teraz jakiś renesans, czy też po prostu ja zaczęłam być uważniejsza na to specyficzne książkowe medium, ale mam wrażenie, że obserwuję jakiś niesamowity wysyp tytułów - tych skierowanych do odbiorców dorosłych, ale też dla dzieci. Wśród tych ostatnich sporo jest pozycji czerpiących z przeróżnych gatunków literackich - kryminału, science fiction, opowieści historyczne, obyczajowe, fantasy czy nawet adaptacje dzieł literackich. Pojawia się też coraz więcej komiksów popularnonaukowych, jak choćby dwa ostatnie wydane przez wydawnictwo Wilga: 24 godziny w kosmosie Roba Lloyda Jonesa i Laurenta Klinga oraz 24 godziny w dżungli Lana Cooka i Stacey Thomas.


Rob Lloyd Jones, Laurent Kling, 24 godziny w kosmosie

Rob Lloyd Jones, Laurent Kling, 24 godziny w kosmosie

Rob Lloyd Jones, Laurent Kling, 24 godziny w kosmosie

Komiks zabiera czytelnika na Międzynarodową Stację Kosmiczną dryfującą około 400 km nad Ziemią. Po stacji oprowadza nas astronautka Becky, w kolejnych kadrach pokazując, jak przebiega jedna doba na stacji. Co od pobudki do zaśnięcia robią astronauci oraz ziemska obsługa stacji. Dowiadujemy się, co i jak jedzą astronauci, jak śpią, jak spędzają dzień, czym się zajmują i na czym polega ich misja. Dzięki wykorzystaniu albumu jako retrospekcji dowiemy się też, jak przebiega proces szkolenia i przygotowania astronauty, jego podróż na stację i powrót na Ziemię. 

Komiks powstał przy współpracy z Libby Jackson, kierowniczką programu badań naukowych w Brytyjskiej Agencji Kosmicznej, oraz Stuartem Atkinsonem, popularyzatorem nauki, autorem książek o astronomii i lotach kosmicznych.


Lan Cook, Stacey Thomas, 24 godziny w dżungli

Lan Cook, Stacey Thomas, 24 godziny w dżungli

Lan Cook, Stacey Thomas, 24 godziny w dżungli

Ten komiks zabiera nas na wyspę Borneo w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie mieści się ośrodek badawczy w dżunglii. Wraz z bliźniętami Ellie i Dannym  w sercu lasu spędzimy jedną dobę. Przyjrzymy się nie tylko niezwykłości tutejszej fauny i flory, ale też pracy naukowców, którzy monitorują to miejsce. Dowiemy się, jakie czyhają na nich zagrożenia, jak odpowiednio się ubrać, a także jaki jest cel ich działań.

Komiks powstał przy współpracy z Owenem Lewisem, profesorem ekologii na Uniwersytecie Oksfordzkim.


***

Te dwa popularnonaukowe tytuły to kopalnia wiedzy podanej w sposób zrozumiały dla odbiorców z grupy wiekowej 9-12 lat. Doskonały okazał się pomysł na przekazanie jej za pośrednictwem komiksu. Czytelnik może śledzić zamkniętą w kadrach fabułę, czytać dialogi, a jednocześnie dowiadywać się wielu ciekawych rzeczy. Zarówno opowieść rozgrywająca się w kosmosie, jak i ta w dżungli są ciekawe i wciągające, uzupełnione wstawkami informacyjnymi i didaskaliami uzupełniającymi informacje przekazywane za pośrednictwem fabuły, ilustracji i dialogów.

Niewątpliwie godne uwagi jest, że przy tworzeniu obu komiksów brali udział specjaliści w danej dziedzinie. Merytoryczna opieka jest gwarantem jakości i adekwatności wiedzy zawartej w publikacji, a to właśnie czyni komiksy wartościowszymi.

Obie pozycje są ciekawe, zrozumiałe i pełne wiedzy przygotowanej i podanej w sposób jasny i przystępny. Komiksowa forma wymaga oszczędności w słowach, ale daje możliwość wsparcia ich za pomocą ilustracji. W ten sposób informacyjna funkcja publikacji realizuje się w sposób kompletny, a zarazem atrakcyjny dla czytelników, którzy docenią zarówno prosty język, wartkie, wzbogacone odrobiną humoru dialogi, jak i barwne, ciekawe ilustracje. Świetna propozycja dla żądnych wiedzy odbiorców, nawet tych mniej wprawnych w czytaniu. Jestem fanką takich popularnonaukowych tytułów, wykorzystujących wspaniałe medium, jakim jest komiks.

Autor: Rob Lloyd Jones
Ilustracje: Laurent Kling
Tytuł: 24 godziny w kosmosie
Tłumacz: Karolina Post-Paśko


Autor: Lan Cook
Ilustracje: Stacey Thomas
Tytuł: 24 godziny w dżungli
Tłumacz: Karolina Post-Paśko
Wydawca: wydawnictwo Wilga


Egzemplarze recenzenckie.


Komentarze

Popularne posty