Przemysław Barszcz, Zwierzęta w godłach [Dwie Siostry]

 Przemysław Barszcz, Zwierzęta w godłach [Dwie Siostry]

Po świetnej książce Flaga na maszt! oferta wydawnictwa Dwie Siostry poszerzyła się właśnie o kolejną świetną publikację, jakiej nie znajdziecie nigdzie indziej, czyli o książkę Zwierzęta w godłach Przemysława Barszcza. Wojtek wyczekiwał jej niecierpliwie od pierwszych zapowiedzi i zabrał się do lektury jak tylko książka pojawiła się w naszym domu. A ja... musiałam poczekać na swoją kolej.

Książka skupia się - jak wskazuje tytuł - na herbach i godłach państwowych, a przede wszystkim na przedstawionych na nich zwierzętach. Rozpoczyna się od wstępu idealnego dla stawiających pierwsze kroki w heraldyce, w którym krótko omówiona jest budowa godła, zasady jego tworzenia, wraz z nazwami wszystkich elementów, które możemy na nim spotkać. Dowiemy się z niego nie tylko czym jest trzymacz, bordiura, klejnot czy dewiza, ale jak dzieli się tarczę i jakich kolorów najczęściej używa. Ta porcja wiedzy będzie pomocna w lekturze, ale nie przytłacza odbiorcy na wstępnie. Raczej rozbudza ciekawość. 

Przemysław Barszcz, Zwierzęta w godłach [Dwie Siostry]

Przemysław Barszcz, Zwierzęta w godłach [Dwie Siostry]

Kolejny rozdział to kilka słów o zoogeografii i zoogeograficznym podziale świata, który również przydatny jest w czasie lektury, ponieważ książka podzielona jest na części, z których każda odpowiada jednej krainie zoogeograficznej. Ten podział wyjaśnia też, jakich zwierząt możemy spodziewać się w godłach państw z danego rejonu świata.

Tuż za zoogeograficzną mapą znajdziemy podzielony na części przewodnik po wybranych godłach państwowych. Zgrupowane są zgodnie z przynależnością do krain zoogeograficznych, umieszczone tuż za stroną śródtytułową w kolorze odpowiadającym danej krainie na mapie. Są tu państwa bardzo znane - jak Stany Zjednoczone, Wielka Brytania czy oczywiście Polska, ale też te mniejsze, jak choćby Dominika (nie mylić z Dominikaną!). Na końcu znajdziecie kolejną mapę - tym razem z zaznaczonymi państwami, których godła znalazły się w książce oraz indeks zwierząt, który ułatwia nawigację i podróż śladami konkretnego okazu. Ta forma - wzorowana na publikacjach naukowych - jest kapitalna.


Przemysław Barszcz, Zwierzęta w godłach [Dwie Siostry]

Przemysław Barszcz, Zwierzęta w godłach [Dwie Siostry]

Na każde omawiane godło autor przewidział 4 strony. Na pierwszej znajduje się nazwa państwa i metryczka, która zawiera najważniejsze informacje o kraju, jego powierzchni, położeniu, liczbie mieszkańców i urzędowym języku, a także o zwierzęciu występującym w godle wraz z jego charakterystyką. Jeśli zwierząt jest kilka - omówione są wszystkie. Druga strona to wizualizacja godła a dalej tekst, a następnie, na czwartej stronie duża ilustracja przedstawiająca samo omawiane zwierzę.

W części tekstowej autor wyjaśnia, jakie zwierzę i dlaczego zostało umiejscowione na godle kraju. Posiłkuje się nie tylko wiedzą przyrodniczą, ale też historią kraju i jego legendami. Tak jak w przypadku Polski odwołuje się do legend o Lechu, tak przy Meksyku do opowieści azteckich. Wszystko to z zacięciem naukowca i bajarza jednocześnie, w sposób prosty, zrozumiały, ale i fascynujący.


Przemysław Barszcz, Zwierzęta w godłach [Dwie Siostry]

Przemysław Barszcz, Zwierzęta w godłach [Dwie Siostry]

To naprawdę niesamowita publikacja, która poszerza wiedzę o świecie, geografii, mitologii, a wszystko za pośrednictwem heraldyki. Ta interdyscyplinarna opowieść fascynuje i inspiruje do dalszych poszukiwań. Dowiecie się z niej o zwierzętach realnych i mitologicznych, zobaczycie godła w najróżniejszych kształtach i formach, przekonacie się, ile wspólnego ma orzeł bielik z symbolem w naszym godle, skąd wziął się koń w godle Wenezueli, dlaczego hiszpański lew jest różowy, które państwo ma zwierzę, które już nie istnieje, a które takie, które nie istniało nigdy. Dowiecie się, jak lokalna fauna wkroczyła na tarcze herbowe i jakie wiążą się z nimi legendy. To inspirujące odkrycie, że analizując godła, tak wiele można dowiedzieć się o świecie.

Książka jest bogato ilustrowana przez Wojciecha Pawlińskiego, który nie tylko odwzorował państwowe godła, ale też sceny z natury i historii państw. Wyrazista kreska i nasycone kolory cieszą oko na każdej rozkładówce.

Zwierzęta w godłach to książka, którą można przeczytać jednym tchem lub na wyrywki i wracać do niej podobnie jak do Map Mizielińskiech, wspomnianej książki o flagach czy równie fascynujących Podróżników. Świetnie ilustrowana, fascynująco napisana, wciągająca i nasycona wiedzą. Kapitalny pomysł na prezent dla pasjonatów heraldyki, podróży czy miłośników wiedzy przyrodniczej, idealna do czytania samodzielnego i wspólnego. Nietuzinkowy pomysł i wyjątkowa publikacja. Wojtek pochłaniał ją z wypiekami na twarzy, a potem egzaminował wszystkich domowników, zarzucając pytaniami z serii "Czy wiesz, gdzie..." albo "Czy wiesz, dlaczego...". A że chodzi z nią pod pachą właściwie codziennie, wiem, że naprawdę go zafascynowała. Mnie samą zaskoczyło to, ile nowych rzeczy się z niej dowiedziałam i zupełnie szczerze polecam ją wszystkim.

Autor: Przemysław Barszcz
Tytuł: Zwierzęta w godłach
Ilustracje: Wojciech Pawliński
Wydawca: Wydawnictwo Dwie Siostry

Komentarze

Popularne posty