Sarah Tavernier, Alexandre Verhille, Monumentalne. Cuda i rekordy architektury [Dwie Siostry]


Czas na kolejny wpis z serii "backlista przebojów". Pamiętacie, o jaką akcję chodzi? Pisałam o niej przy okazji recenzji Nici Ariadny. To pomysł, który wyszedł od wydawnictwa Dwie Siostry i dotyczy promowania także tytułów, które nie są nowościami na runku wydawniczym, a wciąż zasługują na uwagę. To bardzo dobry pomysł, który pozwala pokazać książkę nowym czytelnikom, którzy w czasie premiery być może o niej nie słyszeli albo w których kręgu zainteresowania się wtedy nie znajdowała. Ma to sens zwłaszcza w przypadku książek dla dzieci, bo może właśnie teraz wasze dzieci są w odpowiednim wieku, by sięgnąć po Monumentalne, a w 2017 roku jeszcze nie były...

Monumentalne. Cuda i rekordy architektury to atlas stworzony przez Sarah Tavernier i Alexandre'a Verhille'a. Przepięknie wydany przez Dwie Siostry - w twardej oprawie i naprawdę dużym formacie. Ale przecież taka jest idea atlasu - żeby dobrze wszystko widzieć, potrzeba dobrej płaszczyzny dla obrazu.



Wyrusz w podróż dookoła świata, by poznać niezwykłe dzieła architektury. Na każdym z kontynentów czekają na ciebie imponujące, niepowtarzalne budowle. [...] Odnajdź te wyjątkowe obiekty na mapie i dowiedz się o nich więcej, przewracając kolejne strony tej książki. Przekonaj się, jak różnorodna i zadziwiająca jest architektura.

Powyższe słowa to cytat ze wstępu do tej niesamowitej książki. Wstępu, który wraz ze spisem treści otwiera całą publikację. I - co ważne - wyjątkowego spisu treści, bo przedstawionego w formie mapy. Wizualizacja bardzo pomaga w wyszukiwaniu interesujących czytelnika rejonów.


Książka podzielona jest na części. Każda z nich obejmuje jeden kontynent, w obrębie którego następuje podział na kilka"rejonów". Każdą część otwiera rozkładówka z mapą kontynentu i naniesionymi na nią miniaturkami najciekawszych budowli (wraz z numerami, które są do nich odnośnikiem). Na tej rozdziałowej stronie znajduje się też pasek w formie metryczki z najważniejszymi danymi dotyczącymi kontynentu - ile jest na nim państw, jakie są skrajne strefy czasowe, krótka notka, informacje o powierzchni, ludności, średnej temperaturze. Kolejne strony skupiają się już na wydzielonych "rejonach" (np. Europa -> Europa Północna/Południowa/Środkowa i Wschodnia itd.). Każdy rejon ma przypisana miniaturową mapkę prezentującą składające się nań kraje. Pod mapką zaś znajdziemy grafiki odzwierciedlające najciekawsze budynki w tym rejonie wraz z ich nazwą i najważniejszymi informacjami.


Książka jest świetnie opracowana koncepcyjnie - autorzy postawili na wyrazistą wizualizację. Każdemu kontynentowi przypisali jeden kolor dominujący, który jest kolorem przewodnim grafik w całej części - np. Europa objawia się zielenią, Afryka żółcią itd. Zabawa kolorami jest jednak dużo bardziej drobiazgowa. W ramach koloru przypisanego kontynentowi twórcy książki przydzielają jego odcienie różnym rejonom danego kontynentu - i tak na przykład w ramach afrykańskiej żółci znajdziemy pomarańcz przypisany Afryce Północnej i Zachodniej, jasny żółty dl Bliskiego Wschodu czy ciemny żółty dla Afryki Południowej. Idąc dalej tym tropem, autorzy książki bawią się nasyceniem i jasnością danego odcienia i na minimapie rejonu przypisują kolejne odcienie państwom. Potem ten sam odcień (mniej lub bardziej nasycony, jasny lub ciemny) służy jako tło do infografiki związanej z budynkiem stojącym w danym kraju. Dzięki temu łatwo wzrokowo zlokalizować, że np. Big Ben (ciemnozielony) znajduje się w (zaznaczonej na ciemnozielono) Wielkiej Brytanii. Przyznam, że bardzo mnie ten koncept wizualizacji zachwyca, a myślę, że bardzo też ułatwi dziecku odbiór książki.


Jak już wspominałam, cuda architektury są na stronach prezentowane w formie infografik. Ich centralnym punktem jest oczywiście graficzne odzwierciedlenie budowli - wraz z jego cechami charakterystycznymi - nie są to jednak zdjęcia czy wierne odbicia, raczej właśnie graficzne wizualizacje, pozwalające oddać ich indywidualny charakter. Każda infografika zawiera metryczkę z danymi dotyczącymi budowli - jej umiejscowieniem, wymiarami, nazwiskiem architekta i czasem budowy, a niejednokrotnie też z innymi ciekawostkami. Zwięźle, krótko i na temat. Informacje ciekawe, ale nieprzesadnie rozbudowane, doskonale dopasowane do dziecięcej percepcji.


Monumentalne... to książka zachwycająca, doskonale wydana, ale przede wszystkim świetnie opracowana już na poziomie koncepcyjnym. Jest kopalnią ciekawostek wypełnioną świetnymi infografikami, kumulującymi na kartach jednej książki całą masę architektonicznych cudów. W myśl zasady "nauka przez zabawę" ta książka idealnie nadaje się do zaspokajania dziecięcej ciekawości, do rozbudzania pasji poznawania i zainteresowania architekturą. Daje możliwość odbycia fascynującej podróży po świecie wytworów ludzkiej wyobraźni, pasji i wiedzy z perspektywy kanapy. Zachęca wręcz do wspólnego oglądania, wertowania, przeglądania, do wspólnego z dzieckiem zachwytu, rozmów o tym, co piękne, ciekawe i wybitne. To pierwszy krok do planowania podróży czy szukania kolejnych informacji. I co najważniejsze - to książka bez górnej granicy wiekowej, coś co zachwyci małych i dużych czytelników, a najlepiej nadaje się do wspólnego oglądania i przeżywania.


Odkąd ta książka pojawiła się w naszym domu, raz po raz wyciąga ją któreś z nas - czy to Wojtek, czy tata, czy ja. Przeglądamy sami albo rodzinne, rozmawiamy o tym, co chcielibyśmy zobaczyć na żywo, co nas zachwyca, co wzbudza podziw. Wojtek książkę pokazuje też kolegom, którzy zachwyceni wertują atlas w poszukiwaniu dziwnych i pięknych budynków. To niesamowite wydawnictwo zasługuje, by trafiać w ręce kolejnych odbiorców, a że zachwyca małych i dużych, właściwie trudno powiedzieć, dla kogo ją kupujemy :-) Przyznajcie sami, nie macie ochoty ruszyć w podróż dookoła architektury?

Autor: Sarah Tavernier, Alexandre Verhille

Tytuł: Monumentalne. Cuda i rekordy architektury

Tłumacz: Maria Zawadzka-Strączek

Wydawca: wydawnictwo Dwie Siostry

Komentarze

  1. To jest fenomenalne wydawnictwo. Co książka to ciekawsza. Jedno z dwóch wydawnictw proponujących książki dla dzieci, od których mogłabym kupować na ślepo wszystko jak leci i wiem, że bym się nie zawiodła.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Och tak! Od Dwóch Sióstr mogłabym i chciałabym wszystko!

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty