Dorota Sumińska, Skąd przyszedł pies?

książka, okładka

"Mamo, tato, chciałbym mieć pieska. Mamo, będę się nim opiekował. Tato, obiecuję..." Ile razy z ust dzieci słyszymy takie prośby i zaklinania? Nawet te pociechy, które mają w swoim domu czworonożnego przyjaciela nie zawsze zdają sobie sprawę, jak duża odpowiedzialność spoczywa na nas, opiekunach zwierząt. Poza tym, nawet jeśli psiaka nie mamy, ani nie planujemy wprowadzić żadnego do rodziny, warto uwrażliwić dzieci w tym temacie. Przykład musi iść z góry, jak zawsze, ale dobrym narzędziem wspomagającym rozbudzanie empatii, okazać się może książka Doroty Sumińskiej pt. Skąd przyszedł pies?

Doroty Sumińskiej  większości nie trzeba przedstawiać. Prowadzi w radiu i telewizji popularne programy o zwierzętach, pisze książki, opiekuje się zwierzętami, jest weterynarzem i psychologiem zwierzęcym. Właśnie nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się najnowsza jej książka skierowana do młodego czytelnika i poświęcona "najlepszemu przyjacielowi człowieka".

książka, ilustracja


Książka podzielona jest na dwie części. Pierwsza odpowiada na pytanie zawarte w tytule i prezentuje w formie opowiadań historię udomowienia wilka ponad trzydzieści tysięcy lat przed naszą erą, a następnie - w kolejnych opowiadaniach i w uproszczonej formie - wprowadza czytelnika w historię powstawania różnych ras psów i ingerencji człowieka w gatunek.Druga część jest próbą odpowiedzi na pytanie "dokąd zaszedł pies" i tu autorka proponuje opowiadania o różnych sytuacjach, w jakich psy mogą znaleźć się współcześnie. 

książka, ilustracja


Przyznam, że jestem pod urokiem tej książki. Choć sama jestem przecież dorosła, z ciekawością zagłębiałam się w kolejne opowieści, które w prosty i jasny sposób przedstawiały długą historię gatunku i jego związku z człowiekiem, a zarazem przekazywały podstawowe, bardzo istotne dla zrozumienia natury naszych przyjaciół informacje. Opowiadania są ciekawe pod względem fabularnym, a do tego nienachalnie prezentują ważne treści, pokazując młodemu czytelnikowi, że to my jesteśmy odpowiedzialni za to, czym pies stał się przez tysiąclecia. Bardzo wzruszająca jest druga część książki, która prezentuje bardzo różne postawy człowieka wobec zwierząt i często bardzo smutny los czworonogów (choć zazwyczaj z happy endem i bez przypadków ekstremalnych, które my, dorośli, znamy z telewizji, więc nie bójcie się proponować książki najmłodszym czytelnikom), ale także to, co dobry człowiek może zrobić DLA psa, zyskując w nim najwierniejszego przyjaciela.

książka, ilustracja


Do tego tekst opowieści wzbogacają specjalne ramki, w których autorka zamieszcza najważniejsze informacje dotyczące psów - takie, które warto zapamiętać, niezależnie od czytanej opowieści. Są to informacje dotyczące życia, cyklu biologicznego, ale też pomagające zrozumieć naturę czworonożnych przyjaciół i istotę zobowiązania, jaką jest opieka nad nimi. 

książka, wnętrze


Ilustracje, które są istotnym elementem każdej książki dla dzieci, wyszły spod ręki Joanny Żero. Ilustratorka opatrzyła swoimi dziełami wiele książek dla młodych czytelników, tworząc przyjemne dla oka, kolorowe obrazy, zawsze doskonale współgrające z tekstem i proste w odbiorze. 

Książka Doroty Sumińskiej to doskonałe narzędzie pomagające budować świadomość i wrażliwość dziecka na wszelkie sprawy związane z tytułowym bohaterem. Przede wszystkim pomaga zrozumieć naturę tych wspaniałych czworonogów i propaguje właściwe postawy wobec zwierząt. Idealna zarówno dla tych młodych czytelników, którzy mają w domu czworonożnych przyjaciół, ale także tych, którzy dopiero o nich marzą. A jeśli nawet rodzina nie ma w planach powiększenia o "włochatego" domownika, i tak warto zadbać, by dziecko zrozumiało, skąd przyszedł i dokąd zaszedł pies. Bo psy są dookoła nas i potrzebują nas bardziej, niż myślimy, a my mamy wobec nich zobowiązania.

Polecamy dla przedszkolaków, wczesnoszkolniaków, a nawet ciut starszych młodych czytelników. Niejednemu dorosłemu przyda się "odświeżyć" wiedzę w tym zakresie. To ładnie napisana, prosto i przyjaźnie, bardzo mądra książka, która powinna trafić w ręce każdego dziecka. Bo każde - prędzej czy później - będzie miało do czynienia z jakimś psem.

Autor: Dorota Sumińska

Tytuł: Skąd przyszedł pies

Ilustracje: Joanna Żero

Wydawca: Wydawnictwo Literackie

Komentarze

Popularne posty