[#zwojtkowejbiblioteczki] Franck Prevot, Wangari Maathai - kobieta, która posadziła milion drzew [Zakamarki]

 [#zwojtkowejbiblioteczki] Franck Previt, Wangari Maathai - kobieta, która posadziła milion drzew [Zakamarki]

Czy mówi wam coś nazwisko Wangari Maathai? Bez Google'a? Mnie nie mówiło nic. Do momentu, gdy w moje ręce wpadła kapitalna książka od wydawnictwa Zakamarki Wangari Maathai – kobieta, która posadziła miliony drzew Francka Prévota. Myślę, że też powinniście ją przeczytać z dziećmi.

Wangari Maathai to  kenijska działaczka feministyczna i ekologiczna (z plemienia Kikuju), założycielka Partii Zielonych Kenii – Mazingira, i - co warto zapamiętać - laureatka Pokojowej Nagrody Nobla w 2004. Studiowała biologię na uczelniach amerykańskich i niemieckich. Doktorat w dziedzinie weterynarii obroniła na Uniwersytecie w Nairobi. Następnie wykładała anatomię na wydziale weterynarii tego uniwersytetu, zostając pierwszą w Afryce Wschodniej kobietą profesorem. W 1977 założyła w Kenii kobiecy Ruch Zielonego Pasa (ang. Green Belt Movement), który z czasem rozprzestrzenił się na sąsiednie kraje Afryki. W „zielonym pasie” zasadzono ponad 30 milionów drzew.

W 1984 otrzymała nagrodę Right Livelihood „za stworzenie masowego ruchu na rzecz zalesiania”. W 2004 została uhonorowana Pokojową Nagrodą Nobla za pracę na rzecz ochrony środowiska, rozwoju, demokracji i pokoju. Wcześniej Wangari Maathai zdobyła też szereg innych nagród oraz wyróżnień (m.in. nagrodę za działalność ekologiczną przyznawaną przez Fundację Goldmana w 1991 oraz Legię Honorową w 2006). W 2009 została odznaczona japońskim Orderem Wschodzącego Słońca.

I być może nigdy nie dowiedziałabym się tego wszystkiego, gdyby nie książka Francka Prevota, której polskie wydanie przygotowały Zakamarki.


[#zwojtkowejbiblioteczki] Franck Previt, Wangari Maathai - kobieta, która posadziła milion drzew [Zakamarki]

[#zwojtkowejbiblioteczki] Franck Previt, Wangari Maathai - kobieta, która posadziła milion drzew [Zakamarki]

To jedna z tych fascynujących pozycji książkowych, które przybliżają najmłodszym czytelnikom mniej lub bardziej znane, choć warte uwagi postaci. Jestem przeszczęśliwa, że książka trafiła w nasze ręce, bo razem z Wojtkiem poznaliśmy kilka faktów na temat fascynującej postaci.

Książka skierowana jest do najmłodszych odbiorców, zatem tekst ma niski stopień skomplikowania i skupia się na najważniejszych informacjach, ale w taki sposób, by możliwie najpełniej nakreślić czytelnikowi, jaką osobą była bohaterka książki. Poznajemy zatem zarys jej dzieciństwa w czasach, gdy brytyjscy kolonizatorzy władali ziemią Kenijczyków i moment, gdy - co było bardzo niezwykłe w tamtych czasach - dziewczynce pozwolono chodzić do szkoły. Gdyby nie ta jedna decyzja mamy, nic z tego, czym Maathai się zasłużyła, by się nie wydarzyło. W  ten sposób autor podkreśla, jak ważna jest edukacja w ogóle, a także równy do niej dostęp niezależnie od płci.

Na kolejnych stronach dowiadujemy się o tym, jak szkodliwa dla Afryki jest rabunkowa eksploatacja zasobów drzewnych i jak ważną inicjatywą jest Ruch Zielonego Pasa, który nie tylko pozwala na odbudowanie ekosfery, ale też zapewnia miejsca pracy i angażuje lokalną społeczność - w znacznej mierze kobiety. Autorowi udaje się też wyjaśnić, jak cenne dla środowiska są drzewa i ważna jest racjonalna gospodarka.

[#zwojtkowejbiblioteczki] Franck Previt, Wangari Maathai - kobieta, która posadziła milion drzew [Zakamarki]

[#zwojtkowejbiblioteczki] Franck Previt, Wangari Maathai - kobieta, która posadziła milion drzew [Zakamarki]

Jeśli ktoś uzna, że zbeletryzowana historia to za mało, na koniec czeka na czytelnika część faktograficzna w formie kalendarium i dokumentacja zdjęciowa, które pomagają młodemu czytelnikowi uświadomić sobie, że opowieść, którą przeczytał, to nie fikcja i dopowiada to, co można by w tekście uznać za zbyt delikatnie zaakcentowane.

Na czytelniku - niezależnie od wieku - wrażenie zrobią też zjawiskowe ilustracje Aurélii Fronty, która wypełnia stronę żywymi kolorami i stylizowaną kreską, idealnie oddającą klimat Afryki. Ta książka cieszy oko i pozwala jeszcze lepiej wczuć się w opowiadaną przez autora opowieść.

Jestem zachwycona zarówno warstwą wizualną, jak i merytoryczną książki. Pozwala ona bowiem zachwycać się pięknem ilustracji podczas lektury, a zarazem w przyjemny sposób poznawać historię fascynującej kobiety, która zasługuje na uznanie. Do tego książka pozwala podjąć temat edukacji, dostępu kobiet do nauki, rabunkowej gospodarki i społecznej odpowiedzialności. Pokazuje, jak ważne dla naszej planety są drzewa i jak wiele można osiągnąć, konsekwentnie podążając za swoją wizją. To ważna książka dla małych ludzi, ale nie tylko dla nich. Jest też swego rodzaju upamiętnieniem afrykańskiej działaczki.

Autor:  Franck Previt
Tytuł: Wangari Maathai - kobieta, która posadziła milion drzew 
Ilustracje: Aurelia Fronty
Tłumacz: Katarzyna Skalska
Wydawca: wydawnictwo Zakamarki

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Popularne posty