Catarina Sobral, Niemożliwe [Druganoga]

 Catarina Sobral, Niemożliwe [Druganoga]

Czy można opowiedzieć maluchowi o Wielkim Wybuchu i początkach wszechświata tak, żeby zrozumiał? Niemożliwe. A jednak z Niemożliwe wiele staje się możliwe. Wystarczy nieco uważnej lektury i gotowość do rozmowy. Oczywiście lektury książki Catariny Sobral.

Niemożliwe to skierowana do najmłodszych książka o początkach wszechświata. Opowiada o tym, co wydaje się niemożliwe, a jednak w takiej formie prawdopodobnie się odbyło. Na kolejnych stronach poznajemy drogę, jaką pokonała materia, od mikroskopijnej kropki długo zanim pojawili się ludzie, do wielkiego rozprzestrzeniania się cząstek. Poczytamy o tym, ile to wszystko trwało, w jaki sposób powstały gwiazdy i planety, a także co łączy nas z gwiezdnym pyłem.

Catarina Sobral, Niemożliwe [Druganoga]

Catarina Sobral, Niemożliwe [Druganoga]

Przewodnikami po tej historii są dwie rysunkowe postaci - przy czym to głównie kobieta tłumaczy zawiłości tematu, a mężczyzna dopytuje o szczegóły lub coś dopowiada. Oboje razem, na kartach ksiażki, za pomocą słów i rysunków wprowadzają nas w tajniki wiedzy.


Catarina Sobral, Niemożliwe [Druganoga]

Catarina Sobral, Niemożliwe [Druganoga]

Tekstu nie ma tu zbyt wiele, zawiera się w dialogowych dymkach, dzięki czemu młody odbiorca ma wrażenie, że po kartach książki rzeczywiście oprowadzają go rysunkowe postaci. To zaś, co ujęte zostało w słowach, stanowi kwintesencję tematu. Bo nie chodzi o to, by popisać się elokwencją, a możliwie jasno objaśnić wszystkie "niemożliwości".

Autorce udało się w moim odczuciu przedstawić temat możliwie prosto, w sposób dostosowany do możliwości poznawczych dziecka, wykorzystując w miarę możliwości zrozumiałe dla niego słownictwo, a przede wszystkim sięgając po obrazowe porównania, zapewniając punkt odniesienia.

Catarina Sobral, Niemożliwe [Druganoga]

Catarina Sobral, Niemożliwe [Druganoga]


Ważnym elementem historii są tu ilustracje. Są one nie tylko ozdobnikiem, ale służą jako wizualizacja omawianych zagadnień - na uwagę zasługuje zwłaszcza wprowadzenie osi czasu, która pozwala pokazać czasową odległość między wydarzeniami z historii wszechświata. Mamy tu też wiele innych elementów, które na równi z tekstem służą do omawiania tematu książki.

Same ilustracje mają bardzo przyjazną formę - ciekawa, jakby niepewna kreska stylizowana jest na dziecięce prace plastyczne. Są kolorowe, pełne ciekawych wzorów graficznych i sympatycznych postaci. Książka ma większy format, sztywną oprawę i strony z nieco grubszego papieru. To na nich intensywnymi kolorami pysznią się ilustracje. Całość ma bardzo atrakcyjną szatę graficzną.

Niemożliwe to jedyna w swoim rodzaju publikacja wprowadzająca najmłodszych odbiorców w teorię powstania wszechświata. Zachęca do lektury pełną kolorów szatą graficzną i realizuje swój - zdawało by się - niemożliwy do realizacji cel. Za pomocą obrazowego tekstu i stylizowanych na dziecięce rysunki grafik objaśnia jedną z najważniejszych naukowych teorii. Ta książka może nie uczyni z waszych dzieci geniuszy, ale ma szansę rozbudzić ich ciekawość światem, a kto wie, dokąd doprowadzi je wrodzona dociekliwość? Ta książka to jak pierwszy krok w świat nauki i literatury popularnonaukowej i dlatego bardzo cieszy mnie, że pojawiła się na polskim rynku. Mamy już do dyspozycji nieco książek o wszechświecie dla dzieci, w których również opisana została teoria wielkiego wybuchu, jednak żadna z nich nie była przystosowana do tego, by czytać ją nawet z przedszkolakami. Dopiero Catarinie Sobral udało się ująć temat w formie, która będzie odpowiadać tej grupie odbiorców.


Autor: Catarina Sobral
Tytuł: Niemożliwe
Tłumacz: Jakub Jankowski
Wydawca: Wydawnictwo Druganoga

Komentarze

Popularne posty