[#notogramy] Ubongo Duo [Egmont]

 [#notogramy] Ubongo Duo [Egmont]

Jesień i zima to idealne pory roku do grania w planszówki. Długie wieczory, niezachęcająca do wyjścia z domu aura na zewnątrz... Świetnie jest umilić sobie ten czas szybką partyjką albo dłuższą rozgrywkę. Problem w tym, że często brakuje nam z Wojtkiem partnerów do gry, dlatego chętnie sięgamy po tytuły, które są atrakcyjne także dwa dwóch graczy. I tu - całe na różowo - wchodzi Ubongo Duo.

„Ubongo” - gra sygnowana nazwiskiem genialnego informatyka, Grzegorza Rejchtmana - to jedna z popularniejszych gier świata. Swój spektakularny sukces zawdzięcza prostym zasadom i  niepowtarzalności rozgrywek. W Polsce gra również ma rzesze fanów, dlatego wydawnictwo Egmont regularnie poszerza ofertę „Ubongo” o kolejne wersje, które choć na pozór są do siebie podobne, to dostarczają zupełnie nowej rozrywki graczom w różnym wieku.  12 października br. miała premierę kolejna gra z cyklu – „Ubongo Duo”, czyli specjalna wersja gry przeznaczona dla dwóch osób. 


[#notogramy] Ubongo Duo [Egmont]

[#notogramy] Ubongo Duo [Egmont]

„Ubongo” to gra rodzinno-imprezowa polegająca na układaniu kolorowych kafelków tak, by zapełnić pola widoczne na planszetce. W zabawie istotny jest czas, jednak nawet wolniejsi gracze mają szansę na ukończenie zadania. Gra ma niewiele zasad, a wszystkie są proste i zrozumiałe, co czyni ją idealną propozycją nie tylko dla doświadczonych, ale też dla początkujących graczy. Wygrywanie i zdobywanie punktów w „Ubongo” jest czymś pobocznym, bo liczy się przede wszystkim dobra zabawa, jaką jest układanie wzoru. 

Gra „Ubongo Duo” to specjalna wersja tej kultowej gry przeznaczona dla dwóch graczy. Zawiera klocki o bardziej skomplikowanych kształtach i aż 360 nowych zadań. Obaj gracze rozwiązują tę samą łamigłówkę. Wygrywa ten, kto pierwszy zakryje pola swoimi kafelkami. Gra ma dwa poziomy trudności, które umożliwiają dostosowanie gry do wieku i doświadczenia graczy.

[#notogramy] Ubongo Duo [Egmont]

Ta dwuosobowa wersja jest dla nas idealna. Pozwala nam się pojedynkować kiedy tylko zechcemy, bez konieczności oczekiwania na wizytę gości i szukania partnerów. Ba, Wojtek ochoczo sam stawia czoła kolorowym łamigłówkom i nadal jest to dla niego atrakcyjny sposób na spędzenie czasu. Ja patrzę na grę z sentymentem, wspominając długie godziny spędzone niegdyś na graniu w Tetris, ale jeśli dawało mi to kiedyś przewagę nad dzieckiem, to ten czas już minął. Z każdą rozgrywką młody jest sprytniejszy i coraz szybciej ogarnia klocki. 

To świetna propozycja dla miłośników łamigłówek, ale też rywalizacji z czasem i przeciwnikiem. Dla tych, którzy nie zawsze mają czas na wielogodzinne rozgrywki i cenią sobie te planszówki, po które można sięgnąć także w ciągu zabieganego tygodnia. Dla nas to okazja do śmiechu, ale i całkiem zaciętego wyścigu.

Gra przeznaczona jest dla 1-2 graczy powyżej 8. roku życia. Rozgrywka trwa ok. 30 minut, a cena gry to 79,99 złotych. Elementy gry to dwustronna plansza punktacji, 2 pionki, 42 kafelki, 18 plansz zadań, kostka dwudziestościenna. Grę można kupić w księgarni www.egmont.pl oraz w internetowych i stacjonarnych punktach sprzedaży gier na terenie całego kraju.

ubongo

Gratką dla fanów „Ubongo”, którzy lubią rozgrywki w większym gronie, jest dodatek do podstawowej wersji gry. To rozszerzenie, które pozwala zaprosić do rozgrywek dodatkowe dwie osoby. Dodatek zawiera też aż 216 nowych zadań, które urozmaicą rywalizację oraz dodatkowe klejnoty sprawiające, że zwycięstwo stanie się jeszcze bardziej opłacalne. 

Tę wersję zostawiamy sobie na spotkania w gronie rodziny i przyjaciół. Myślę, że mały turniej zrobimy sobie choćby w święta, gdy zjadą się goście. Tymczasem zaś będziemy rywalizować w pojedynkach w Duo. Gra dostarcza mnóstwa emocji, a długość rozgrywki pozwala na szybkie rozstrzygnięcie rundy. I uniezależnia nas od poszukiwań współgraczy. Pozwala też na modyfikowanie stopnia trudności, bo choć z założenia gracze mają rozwiązywać tę samą łamigłówkę, możemy wyrównać szansę mniej wyrobionego gracza z tym wyrobionym, prosząc, by każdy korzystał z planszy o innym stopniu trudności. Kapitalny pomysł i świetne wykonanie. To jest gra warta uwagi.

Tytuł: Ubongo Duo
Liczba graczy: 1-2
Wiek graczy: 8+
Czas rozgrywki: 5--30 minut
Wydawca: Egmont

Egzemplarz recenzencki.


Komentarze

Popularne posty