[#cotamwkomiksie] Walter Scott, Ivanhoe i Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera, czyli komiksowe adaptacje klasyków literatury [Egmont]
W świecie komiksu dzieje się dużo. Im dłużej się mu przyglądam, tym większą różnorodność dostrzegam. Także wśród komiksów skierowanych do nastoletnich odbiorców. Proponowałam już dla Waszych dzieci komiksy kryminalne, fantastyczne czy obyczajowe, a teraz dwa słowa o komiksowych adaptacjach literackich klasyków - na przykładzie Ivanhoe Waltera Scotta i Przygód Tomka Sawyera Marka Twaina.
Mark Twain, Przygody Tomka Sawyera
Komiksowa adaptacja jednej z najpopularniejszych powieści amerykańskiego dziennikarza i pisarza Matka Twaina, nazywanego „ojcem amerykańskiej literatury”. „Przygody Tomka Sawyera” w znacznej części oparte są na przeżyciach autora, który dzieciństwo spędził w miasteczku położonym nad Mississipi, wcześnie też zaczął pracę zarobkową na parostatkach pływających po tej rzece. Książka opowiada o perypetiach Tomka i jego przyjaciela Huckleberryʼego Finna, którzy z powodu swoich szalonych pomysłów często popadają w kłopoty, a nawet ocierają się o śmierć. Powieść zyskała światową sławę, co zaowocowało powstaniem jej kontynuacji – „Przygód Hucka Finna”.
Autorką scenariusza adaptacji jest Caterina Mognato, natomiast rysunków – włoski rysownik Danilo Loizedda („W.I.T.C.H.”).
Walter Scott, Ivanehoe
Adaptacja wydanej w 1820 roku powieści historycznej Waltera Scotta, uważanej za jedno z jego najpopularniejszych dzieł, będącej kwintesencją opowieści o rycerskości. Akcja powieści rozgrywa się w XII-wiecznej Anglii. Jej głównym bohaterem jest Wilfred z Ivanhoe, anglosaski rycerz w opanowanej przez Normanów Anglii. Pojawia się w niej również legendarny banita, Robin Hood.
Sto lat po bitwie pod Hastings, po której Wilhelm Zdobywca objął tron Anglii, w królestwie Sasów i Normanów trwają walki o wpływy. Cedric z Rotherwood, zwany Saksonem, chce przywrócić na tron rdzennego króla, Athelstane z Coningsburgh, dając mu za żonę swoją przybraną córkę Lady Rowenę. Ona jednak sprzeciwia się temu związkowi, ponieważ jest zakochana w Wilfredzie d'Ivanhoé, synu Cédrika... Opublikowany w 1819 roku „Ivanhoé” pozostaje jedną z najlepiej sprzedających się powieści na świecie.
Autorem scenariusza tej adaptacji jest związany przez wiele lat z Disneyem włoski scenarzysta Stefano Enna, natomiast rysunkami zajął się również pochodzący z Włoch Stefano Garau, który ilustruje także albumy z serii „Świat mitów”.
***
Oba komiksy to przykład adaptacji literackiego klasyka na język komiksu, ale dostosowany do odbiorcy nastoletniego. Narrację w znacznej części zastępują komiksowe kadry (i wszystko to, co rozgrywa się między nimi), a dialogi zostają skomponowane z dostosowaniem do "dymków". Ze względu na nośnik są uproszczone do najważniejszych kwestii, ale płyną żywo i warstwa tekstowa doskonale współgra z wizualną.
Adaptacje są świetnie narysowane - z dbałością o estetykę, dynamikę akcji, czytelność gestów, mimiki i scen. Są barwne, ale nie przytłaczające i pozwalają cieszyć się z historii. Historii nieco okrojonej względem oryginału, ale pozostawiającej sedno każdej z opowieści i pozwalającej na poznanie całości fabuły w sposób przystępny.
Być może części z was sięganie po komiksowe adaptacje klasyków literatury wydaje się pójściem na łatwiznę, ja jednak uważam, że to szansa, by młodzi odbiorcy zapoznali się z tymi dziełami. Nie oszukujmy się, większość z nich napisana jest językiem, który młodzież odrzuci jako archaiczny, niezrozumiały i trudny, a komiks pozwoli im cieszyć się tym, co w klasyku najważniejsze - historią. Komiks jest okazją do poznania dzieł, do których odwołują się często twórcy innych książek czy filmów, a dzięki temu staje się przepustką do pełniejszego uczestnictwa w kulturze. Niektórzy może sięgną po oryginał, ale nawet jeśli nie, będą w stanie rozpoznać jego echa w bardziej współczesnych tekstach kultury i cieszyć się ze zdobytej w ten sposób wiedzy. Komiks bowiem nie stanowi konkurencji dla książek, jest po prostu innym medium do opowiadania historii.
Tytuł: Przygody Tomka Sawyera
Scenariusz: Caterina Mognato
Rysunki: Danilo Loizedda
Tytuł: Ivanehoe
Scenariusz: Stefano Enna
Rysunki: Stefano Garau
Wydawca: Egmont
Egzemplarz recenzencki.
Komentarze
Prześlij komentarz