Anita Werner, Michał Kołodziejczyk, Mecz to pretekst. Futbol, wojna, polityka [SQN]
Ta książka to nie tylko opowieść o konfliktach i historii, ale przede wszystkim o ludziach. Ludziach ważnych dla danego klubu czy regionu, choć zazwyczaj nieznanych szerszemu gronu odbiorców. Co ważne, ludzi, za którymi stoją niezwykle ciekawe i poruszające historie. Jest w nich trudna przeszłość, głupie decyzje, ból i strata, jest i futbol, który czasem daje siłę, czasem nadzieję, ale zawsze w mniejszym lub większym stopniu jest powiązany z indywidualną historią człowieka, ale i symbolicznie całej grupy ludzi.
Werner i Kołodziejczyk napisali książkę skierowaną do szerokiego grona odbiorców - z jednej strony interesującą dla miłośników futbolu, pokazującą im ten sport w znacznie szerszej perspektywie, z drugiej dla wszystkich złaknionych reportaży o życiu na terenach, na których wciąż żywe są wspomnienia o niedawnych konfliktach, udowadniając, że w znacznej mierze futbol pomaga tłumaczyć świat. Pokazali, że futbol to nie jeden mecz czy jedne rozgrywki, a gra toczy się w sposób ciągły. Ten sport to nie tylko radość dla kibiców, ani nie pretekst do nawarstwiania antagonizmów, to także polityka w małej i dużej skali i wzajemne oddziaływanie na ludzi. Przybliżają w tej książce kibicom problemy mniej lub bardziej znane, dając im jednocześnie narzędzia do wyciągania własnych wniosków i mobilizując do uważniejszego obserwowania tego, co dzieje się poza boiskiem.
Mecz to pretekst jest książką o czymś więcej niż futbol zdolną przyciągnąć czytelnika, który sporadycznie sięgał dotąd po literaturę non fiction, obracając się wokół historii klubów czy biografii piłkarzy. Powstała na bazie obserwacji, ciekawego pomysłu i ogromu reporterskiej pracy, która została włożona w zdobycie i opracowanie materiału. Napisana jest wyrazistym, klarownym językiem i dostarcza emocji nie mniejszych niż niejedna powieść. Sprawdza, jak piłka wpływa na miejsca i ludzi żyjących w konflikcie i bezsprzecznie skłania do refleksji. Jest wciągająca, choć czasami bardzo bolesna (zwłaszcza w części poświęconej Bałkanom) i niezaprzeczalnie, jeśli chodzi o rodzime publikacje w tej tematyce, unikatowa. Niezależnie od tego, czy jesteście kibicami, czy nie, myślę, że nie będziecie zawiedzeni po lekturze.
Na koniec chciałabym powiedzieć dwa słowa na temat audiobooka, ponieważ w tej formie, dzięki dostępności na Storytel, poznałam treść publikacji. Tekst czyta Anita Werner i myślę, że była to świetna decyzja wydawnicza. Znając treść tak dobrze, autorka sama wie, co chce zaakcentować i na co zwrócić naszą uwagę. Tembr głosu i nienaganna dykcja ułatwiają odbiór, tym bardziej że wielu widzów z głosem pani Anity jest już oswojonych. Społeczno-polityczna problematyka książki sprawia, że słuchamy jej troszkę jak wydania Faktów, ale to w moim odczuciu atut. Niezależnie jednak od formy, którą się wybiera, warto na Mecz to pretekst zwrócić uwagę.
Komentarze
Prześlij komentarz