[#zwojtkowejbiblioteczki] Eva Susso, Anna Hoglund, Wszyscy pytają dlaczego [Zakamarki]

 [#zwojtkowejbiblioteczki] Eva Susso, Anna Hoglund, Wszyscy pytają dlaczego [Zakamarki]

Filozofia to taka dziedzina nauki, która wielu ludziom wydaje się niepotrzebna. Myśli uznanych filozofów uznają za niezrozumiałe bądź oderwane od rzeczywistości i nie poświęcają im swojej uwagi. Zwłaszcza współcześnie i zaganiani, wciągnięci w wir codziennych obowiązków - nie mamy czasu na studiowanie ich prac czy przemyśleń, a współcześni filozofowie mogą jedynie liczyć na uznanie swojego, dość hermetycznego, środowiska. W tych okolicznościach trudno mówić o zaznajamianie w ten temat dzieci. A jednak można i warto to robić, bo filozofia pomaga być świadomym człowiekiem. I jeśli chcielibyście wprowadzić dzieci w świat filozofii - możecie sięgnąć po książkę Anny Höglund i Evy Susso Wszyscy pytają dlaczego.

Publikacja wspaniale pokazuje, że każdy z nas czasem "filozofuje", bo przecież sama filozofia to "krytyczne rozważania na temat podstawowych problemów i idei" dążące do "całościowego zrozumienia świata" i choć ta definicja brzmi dość poważnie, oznacza podejmowanie głębszej refleksji nad sobą i światem.

[#zwojtkowejbiblioteczki] Eva Susso, Anna Hoglund, Wszyscy pytają dlaczego [Zakamarki]

I tym właśnie zajmują się mali bohaterowie "Wszyscy pytają dlaczego'. Na kolejnych rozkładówkach książki poznajemy dziesięcioro dzieci, które opowiadają o sytuacjach ze swojego życia i stawiają pytania, które czasem zaprzątają głowę każdego z nas, a jednocześnie były przedmiotem dywagacji wielkich filozofów. Opisane sytuacje są bardzo zwyczajne - chłopiec, który wyszedł na dwór, nie ma się z kim bawić, dziewczynka jest zazdrosna o młodszą siostrę, dziecko zastanawia się, czy ofiara prześladowania sama jest sobie winna... Z każdej z tych sytuacji płynie jakaś refleksja wpisana w monolog małego bohatera. Refleksja bez odpowiedzi, bowiem ów monolog jest strumieniem pytań, z których jedno wynika z drugiego. Co ważne, każdej z sytuacji i wynikającym z niej pytaniom przyporządkowana jest jedna myśl filozoficzna. W ten sposób do dziecięcych rozważań swoje wnioski dokładają tacy uznani myśliciele jak Hypatia, Simone de Beauvoir, Jean-Paul Sartre czy Soren Kierkegaard.

[#zwojtkowejbiblioteczki] Eva Susso, Anna Hoglund, Wszyscy pytają dlaczego [Zakamarki]

Na końcowych stronach znajdują się krótkie notki dotyczące każdego z zaprezentowanych filozofów, przybliżające krąg jego zainteresowań i zakres prowadzonych rozważań. Krótko, zwięźle, ale przede wszystkim jasno, co ma znaczenie w kontekście dostosowania tekstu do możliwości percepcyjnych odbiorcy.

To książka, która jest czymś więcej niż prezentacją największych filozofów i ich idei. Wpisanie ich w kontekst dziecięcych przemyśleń pokazuje dobitnie, że filozofia jest bliższa naszej codzienności niż moglibyśmy przypuszczać. I że ma znaczenie także dla nas, zwykłych ludzi, bo podaje nam gotowe odpowiedzi na pytania, jakie sobie stawiamy, objaśnia świat i pomaga żyć świadomie. 

[#zwojtkowejbiblioteczki] Eva Susso, Anna Hoglund, Wszyscy pytają dlaczego [Zakamarki]

Nie jest to lektura łatwa, z którą możemy pozostawić dziecko sam na sam. To książka dla rodziców świadomych, uważnych i gotowych na dyskusje z dziećmi. Nie jest bowiem sama w sobie odpowiedzią na pytania o filozofię, a narzędziem, które wprowadza do dyskusji, zachęca do refleksji i pomaga się w temacie odnaleźć. Oferuje bardzo dużo, ale przede wszystkim pobudza do snucia własnych rozważań.

Zachwyca mnie sposób jej wydania, nietuzinkowe, urzekające ilustracje i niekonwencjonalne podejście do tematu. Publikacja wspaniale pobudza intelektualnie i pomaga budować świadomość. To wspaniałe, wartościowe uzupełnienie domowej biblioteczki i świetna rodzinna lektura, która nadaje się dla czytelników powyżej 8.-9. roku życia i rodziców.

Autor: Eva Susso
Ilustracje: Anna Hoglund
Tytuł: Wszyscy pytają dlaczego 
Tłumacz: Agnieszka Stróżyk
Wydawca: wydawnictwo Zakamarki


Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Copyright © zaczytASY