[#zwojtkowejbiblioteczki] Grażyna Bąkiewicz, Bolko Mały [Wydawnictwo Literatura]
Jednym z pozapiłkarskich zainteresowań Wojtka jest właśnie historia, zwłaszcza historia naszego kraju. Zaczęło się właściwie od książek podejmujących temat II wojny światowej, potem - po wizycie w Malborku - zapragnął zgłębiać wiedzę o krzyżakach, i tak - od muzeum do muzeum - poszerzał krąg swoich zainteresowań o kolejne epoki. Z tego też powodu chętnie sięga po książki o tematyce historycznej, stąd byłam niemal pewna, że skusi się na Bolka Małego Grażyny Bąkiewicz, autorki, którą zna z pochłanianej w audiobookach serii Ale historia.
Bolko jest synem księcia świdnickiego. Poznajemy go w chwili, gdy gości na Wawelu z okazji koronacji swojego dziadka Władysława na króla Polski. Ten bystry, ciekawski chłopiec ma jednak jeden problem - jest dość mikrego wzrostu, przez co wygląda na znacznie młodszego niż w rzeczywistości. Z tego też powodu wszyscy dookoła nazywają go Małym.
W wieku 16 lat Bolko, po nagłej śmierci ojca, musi przejąć władzę nad księstwem. Nie czuje się na to gotowy, w dodatku obraźliwy przydomek przylgnął do niego na dobre. Jednak nie ma wyjścia, musi podjąć wyzwanie i nowe obowiązki. Musi okazać się godny tradycji rodu Piastów i nauczyć się rządzenia.
Bolko Mały to historia pokazana w scenach z różnych lat życia bohatera, wprowadzająca czytelnika w historię księstwa świdnickiego w kontekście historii Polski i ziem sąsiednich. Mamy tu okazję, by bliżej poznać bohatera i wszystkie trudności, z którymi musi się mierzyć - zarówno jako dziedzic tytułu, wnuk króla, jak i - potem - jako młody, samodzielny książę.
Bolko jest bohaterem, którego da się lubić i zrozumieć, mimo że czytelnika dzieli od bohatera kilka wieków. Bardzo ciekawy jest wątek radzenia sobie z problemem, jakim jest niewielki wzrost. Bolko robi wszystko, by zasłużyć na uznanie dla swojej postawy i czynów, tak żeby fizyczny defekt nie był jego słabością. Właśnie dlatego ten XIV-wieczny książę może być w pewnym stopniu wzorem dla współczesnego odbiorcy.
Grażyna Bąkiewicz, która jest historykiem i pedagogiem, wybiera najciekawsze momenty z życia swojego bohatera i przekłada je na fabułę książki, kreśląc w ten sposób interesujący zarys historii rejonu świdnickiego oraz naszego państwa. Skupiając się na biografii bohatera, kreśli jednocześnie szerszy obraz politycznych realiów politycznych XIV-wiecznej Europy.
Choć sama fabuła książki już jest interesująca, autorka wprowadza też doń ciekawe, barwne postaci poboczne i wplata elementy fantastyczne, dzięki czemu uzyskuje większą spójność opowieści, z konieczności złożonej z wybranych epizodów z życia Bolka.
Lekturę uatrakcyjniają oryginalne, stylizowane na średniowieczne obrazy ilustracje przygotowane przez Magdalenę Kozieł-Nowak, które pomagają budować klimat opowieści i oddają ducha tamtych czasów. Do tego książka jest edytorsko dopracowana - jej klimat budują stylizowane inicjały z wplecionymi motywami herbu świdnickiego, przypominająca krój dawnego pisma czcionka w numerach rozdziałów i zapisach dat oraz ozdobnik numeracji stron w postaci orłów ze świdnickiego herbu.
Bolko Mały jest częścią wyjątkowej serii Wydawnictwa Literatura A to historia, która w sposób fabularyzowany, ale wierny historycznym realiom, podejmuje temat dziejów naszego kraju. Autorka z rozmysłem wybiera najciekawsze epizody z życia bohatera, rozbudzając ciekawość czytelnika i zachęcając do dokładniejszego poznawania historii. Opowieść broni się jako fabuła, w której łączą się wątki historyczne, biograficzne, jak i drobne fikcyjne - ale mieszczące się w ramach realiów epoki - a jednocześnie jest swoistą niebanalną lekcją historii. Doskonale nada się dla nieco starszych czytelników, którzy interesują się dawnymi dziejami, nawet jeśli jeszcze nie chodzą w szkole na historię. Dobrze napisana, ciekawa lektura, z której można czerpać wiedzę i rozbudzać w sobie pasję.
Wojtek pochłonął książkę błyskawicznie i stwierdził, że warto ją polecać.
Komentarze
Prześlij komentarz