Agata Romaniuk, Najgorsze randki świata i kilka udanych [Wydawnictwo Poznańskie]

 

Agata Romaniuk, Najgorsze randki świata i kilka udanych [Wydawnictwo Poznańskie]

Druga dekada XXI wieku przyniosła gwałtowny rozwój mediów społecznościowych, które dają nam złudzenie ciągłej obecności wśród ludzi i znacząco wpływają na postrzeganie relacji i zaangażowanie w nie. Podobnie aplikacje wpłynęły na zmiany w sposobach randkowania. Choć wydaje się, że technika powstaje po to, by ułatwiać nam życie, często wiele komplikuje. Agata Romaniuk w swoim reportażu Najgorsze randki świata i kilka udanych uchyla przed czytelnikiem drzwi do świata współczesnych randek.

Randkowanie w późnym kapitalizmie to sport ekstremalny. W kulturze zdominowanej przez wszystko, wszędzie, naraz trudno jest znaleźć miłość. Za to szybko można doświadczyć rozczarowania.

Agata Romaniuk wchodzi do labiryntu, po którym poruszają się randkujący. Wyjaśnia tajemnicę zdjęć z rybą, tropi pana Stockowskiego i prezentuje zasadę espresso, która być może uratuje niejedną i niejednego. Przygląda się mężczyznom chodzącym na randki z matką i kobietom bez głowy. I cóż to jest za podróż – autorka opisuje historie cudze i własne, korzysta z dorobku biologii ewolucyjnej i ekonomii behawioralnej, sięga też do literatury, sztuki i popkultury: pani Bovary, Wokulski, Carrie Bradshaw i Bridget Jones podpowiadają jej, jak uniknąć najgorszej randki świata. I jak doprowadzić do tej udanej.

Jest to książka o nieprzesadnej objętości, napisana lekkim językiem, w którym czasami pojawia się osobista perspektywa autorki. To nie tylko opisy szokujących czy niesmacznych sytuacji, z jakimi spotkała się sama autorka i osoby, które podzieliły się z nią osobistymi historiami, choć ta egzemplifikacja odgrywa znaczącą rolę w opowieści. To także próba spojrzenia na cały współczesny mechanizm randkowania.

Mogłoby się wydawać, że zmieniły się tylko sposoby nawiązywania znajomości, przechodząc z płaszczyzny realnej w wirtualną, ale Romaniuk uzmysławia, że pojawienie się aplikacji randkowych zmieniło o wiele więcej. Nieustanna dostępność potencjalnych kandydatów na partnerów (i kandydatek, gwoli ścisłości), sprawia, że poszukujący mają wrażenie niekończącego się zasobu, który mogą eksplorować. To - złudne - wrażenie generuje wiele trudności dla obu stron, które rozbija się nie tylko o odmienne charaktery i oczekiwania, ale też brak skłonności do kompromisu. I nie tylko.

Autorka opisuje swoje i cudze doświadczenia, ale stawia też istotne pytania. O oczekiwania, otwartość, o męski i kobiecy punkt widzenia. Szuka odpowiedzi w naukach psychologicznych i socjologicznych, biologii ewolucyjnej, literaturze, popkulturze. Prezentuje swój punkt widzenia, ale go nie narzuca, pozostawiając pole do refleksji dla czytelnika. Choć wiele z relacji wydaje się opisem sytuacji skrajnych, autorka wpisuje je w szerszy kontekst, który nie tyle ma czytelnika zszokować czy zasmucić, ile skłonić do przemyśleń nad przyczynami tego stanu. Reportaż jest nie tylko historią o rozczarowaniach, ale też pytaniem o to, na ile nasze zachowania wpisują się w utarte schematy relacji, a o ile są właściwym dla współczesności novum. 

Chętnie przeczytałabym naukową pracę zajmującą się współczesnymi modelami randkowania z zakresu psychologii, socjologii lub - jeszcze lepiej - interdyscyplinarną, ale reportaż Romaniuk jest ciekawym wprowadzeniem do tematu w lżejszej, popularyzującej tematykę formie. Czuję oczywiście głód, by pogłębić temat, ale doceniam pracę autorki i próbę zmierzenia się z tematem w formie dostępnej dla każdego.

To książka skierowana do wszystkich. Może zainteresować osoby, które pozostają w szczęśliwych związkach i okres randkowania jest już dawno za nimi. Wtedy mogą z bezpiecznego oddalenia obserwować, jak wiele się w tej kwestii zmieniło i docenić to, co mają. To także książka dla tych, którzy szukają miłości lub wcale jej nie pragną. Bo nie tylko uświadamia, że randkowanie może być drogą przez mękę ze względu na bardzo rozbieżne oczekiwania, ale też pomaga uzmysłowić sobie, że można być szczęśliwym i "pełnym" bez życiowego partnera.

Autor: Agata Romaniuk
Tytuł: Najgorsze randki świata i kilka udanych 
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

Egzemplarz recenzencki.

Komentarze

Copyright © zaczytASY