Cris F. Oliver, Atlas miejsc literackich [Format]

 Cris F. Oliver, Atlas miejsc literackich [Format]

Są książki, które dają nam wiedzę. Są takie, które dają nam rozrywkę. Książki, które nas bawią lub smucą, a czasem także denerwują. Są tek takie, które czekają tylko, by się w nich zakochać. Jedną z nich jest właśnie Atlas miejsc literackich Cris F. Oliver od wydawnictwa Format, która jakby została stworzona do tego, by podbić serce każdego bibliofila.

Jeśli tylko jesteś miłośnikiem odbywania podróży w literackie rzeczywistości, masz zapewne ulubione światy, do których chętnie wracasz. Ta książka to zbiór takich właśnie literackich światów, zebranych w publikację przypominającą atlas lub przewodnik turystyczny. Jeśli tylko jesteś gotowy do wędrówki, zapinaj pasy i ruszamy.

Cris F. Oliver, Atlas miejsc literackich [Format]

Cris F. Oliver, Atlas miejsc literackich [Format]

Autorka zebrała w książce około trzydziestu lokalizacji i pogrupowała je na dwie części: Daleko i Blisko. Znajdziemy to zarówno Londyn 1984, Oz, Nibylandię czy Panem, jak i Gotham, Forks, Willę Śmiesznotkę czy Londyn Sherlocka. Miejsca, które od razu przyszłyby wam na myśl, jak i te mniej oczywiste. 

Jak to z atlasami bywa, na każdy rozdział poświęcony jednemu miejscu składa się wprowadzenie w fabułę, stylizowana na mapę ilustracja (czasem bardziej, czasem - gdy jest to niemożliwe - mniej przypomina tę mapę) oraz opis tego, co wiąże się z danym miejscem. Informacje o danym miejscu są dopasowane do jego specyfiki, i świetnie odtwarzają klimat turystycznego przewodnika.


Cris F. Oliver, Atlas miejsc literackich [Format]

Cris F. Oliver, Atlas miejsc literackich [Format]

Książka napisana jest jasnym, swobodnym językiem utrzymanym w "atlasowej" konwencji, w którym wiele jest zwrotów bezpośrednio skierowanych do czytelnika. Buduje to atmosferę pewnej familiarności, wspólnoty przeżyć i literackich doświadczeń, co - w moim odczuciu - dodaje książce uroku. Najważniejsza jest jednak precyzja przekazu, która pozwala garściami czerpać ze zgromadzonych informacji, i widoczna w tekstach miłość autorki do literatury i literackich miejsc.

Ilustracje, które przygotował Julio Fuentes, są stylizowane na mapy i opierają się na dwóch zaledwie kolorach (czerwieni i granacie), ale są cudowne i mają w sobie coś eleganckiego. Cała książka jest przepięknie wydana. Ma twardą oprawę i grubszy, bardziej sztywny papier, piękną minimalistyczną okładkę i cudowne ilustracje. Jest też dopracowana edytorsko - zarówno jeśli chodzi o układ tekstu na stronach, jak i operowanie dwoma kolorami czcionek (tak jak na ilustracjach). Ta książka naprawdę cieszy oko.

Cris F. Oliver, Atlas miejsc literackich [Format]

Atlas miejsc literackich ma szansę podbić serce niejednego bibliofila. Jest książką powstałą z pasji i do pasjonatów skierowaną. Jej lektura to jak ponowna wycieczka w ukochane miejsca, ale też możliwość zapoznania się z tymi, których jeszcze nie odwiedzaliśmy. A wszystko to jest wspaniałą inspiracją do rozmów o literaturze, o ukochanych książkach, do wracania do nich (oj, po każdym z rozdziałów miałam ochotę biec i czytać ponownie powieść, która była przyczynkiem do jego napisania), a także do sięgania po te, których jeszcze nie czytaliśmy. A wszystko to dzięki temu, że literackie miejsca są opisane z takim ciepłem, pasją, lekkością i przede wszystkim ciekawie. I jeśli po lekturze tej książki wasza biblioteczka się nie rozrośnie, to ja będę bardzo zdziwiona :-D

Jak dla mnie to książka, w której nie sposób się nie zakochać i dołączyła do grona moich ulubionych pozycji do oglądania, przeglądania, czytania i zachwycania się. Jest jak basen inspiracji, do którego można w każdej chwili wskoczyć, przewodnik po marzeniach i księga literackich zachwytów w jednym. To nie książka dla dzieci. To dla każdej rozkochanej w literaturze osoby, która ma chęć na wycieczkę po literaturze. Wydawnictwo Format po raz kolejny udowodniło, że za cel postawiło sobie wydawać książki niebanalne, nieoczywiste, wyjątkowe, a do tego piękne.

Autor: Cris F. Oliver
Tytuł: Atlas miejsc literackich
Tłumacz: Tomasz Pindel
Wydawca: wydawnictwo Format


Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty