Jose Jorge Letria i Andre Letria, Gdybym była książką [Format]

 Jose Jorge Letria i Andre Letria, Gdybym była książką [Format]

Czy będę bardzo monotematyczna, jeśli powiem, że Wydawnictwo Format znów przygotowało niezwykły projekt książkowy? Wiem, to już brzmi jak banał, ale prawda jest taka, że jeśli szukam pozycji wyjątkowych, niebanalnych i nieco innych niż powieści - to właśnie w kierunku tego wydawcy się zwrócę. Bo wśród wielu ciekawych publikacji Formatu są naprawdę fantastyczne picturebooki, do których właśnie dołącza Gdybym była książką  Jose Jorge Letrii i Andre Letrii.

Jest to pozycja skierowana do odbiorców w różnym wieku, ponieważ jej forma, wymowa i przesłanie są bardzo uniwersalne, a odwołanie do czytelniczej wrażliwości wykracza poza wszelkie ramki metrykalne. To książka, która zabiera nas do świata książkowych marzeń i szukania interpretacji w sobie.

Jose Jorge Letria i Andre Letria, Gdybym była książką [Format]

Jose Jorge Letria i Andre Letria, Gdybym była książką [Format]

Na książkę składa się ponad dwadzieścia rozkładówek zawierających ilustrację i niezbyt długi tekst, a właściwie jedno zdanie. Punktem wyjścia każdego z nich jest fraza "Gdybym była książką..." uzupełniana w bardzo różnorodny sposób. Te zdania są jakby zapisem marzeń książek, ale przede wszystkim świadectwem wyobrażeń czytelników i ich doświadczeń. Są tu kwestie mniej lub bardziej oczywiste, ale każda z nich po kolei okazuje się bardzo bliska nam, miłośnikom książek. Być może czasem się nad tym zastanawialiśmy, być może nie, ale wertując tę książkę odkrywamy, jak bardzo bliskie i prawdziwe wydają się nam poszczególne zdania.

Jose Jorge Letria i Andre Letria, Gdybym była książką [Format]

Jose Jorge Letria i Andre Letria, Gdybym była książką [Format]

Ilustracje w książce mają formę bardzo prostą, nazwałabym ten styl "plakatowym", a jednocześnie mają swoją ciekawą i wyrazistą symbolikę i doskonale współgrają z tekstem. Cieszą oko i zachęcają do szukania własnej interpretacji, do przyjrzenia im się, a może nawet do narysowania własnych, będących interpretacją własnych uzupełnień tytułowej frazy. Do tego książka jest pięknie wydana, w twardej oprawie, na grubszym papierze, dzięki czemu czytelnik od razu czuje, że ma w ręku coś wyjątkowego.

Zwracam też waszą uwagę na genialną w swej prostocie okładkę, na której zastosowano pewien drobny trik. Zauważyliście, że litera "a" w słowie "była" ma inny kolor niż słowo, a do tego delikatnie wtapia się z tłem okładki? Dzięki temu prostemu zabiegowi otrzymujemy sugestię, że tytuł czytać można także jako "Gdybym był książką" i tym samym do interpretowania całej frazy zachęcani są zarówno chłopcy, jak i dziewczynki. Naprawdę, uważam że to genialne.

Jose Jorge Letria i Andre Letria, Gdybym była książką [Format]

Gdybym była książką jest wyjątkowym literacko-graficznym hołdem złożonym przez czytelników książkom, przedmiotom, które dla każdego bibliofila są w gruncie rzeczy czymś więcej tylko przedmiotem, nośnikiem treści. Autorzy proponują czytelnikom swoją interpretację tematu, a pokazując jednocześnie, jak uniwersalnym uczuciem jest miłość do książek. Mamy przecież wrażenie, że poetyckie zdania są wyjęte prosto z naszej głowy lub serca. A przy tym wiemy, że temat pozostaje niewyczerpany i możemy długo jeszcze szukać własnych interpretacji.

To książka bez ograniczeń wiekowych, zachwycająca zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci. Zachęcająca do refleksji, ale i zabawy. Inspirująca do przemyśleń i rozmów o wszystkich ważnych dla czytelników sprawach. Świetna do czytania, wertowania i odczuwania. Wyjątkowy projekt, który jest werbalizacją marzeń każdego czytelnika. Kolejna wydawnicza perełka, która wzrusza i zachwyca. Must have każdego bibliofila.

Autor: Jose Jorge Letria 
Ilustracje: Andre Letria
Tytuł: Gdybym była książką 
Wydawca: Wydawnictwo Format

Komentarze

Popularne posty