Mistrzowie wyobraźni: Anna Czerwińska-Rydel, Zdobyć Koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce [BUKA]

audiobook

Uwielbiamy audiobooki. To jest coś, o czym mówiłam wielokrotnie. Choć nadal najbardziej cenię sobie kontakt z książką papierową, audiobooki dają nam mnóstwo możliwości, zwłaszcza w podróży, ale także jako interesujące "tło" do rysowania, układania czy... leniuchowania. Jednak zdecydowanie najwięcej książek w wersji audio pochłaniamy w drodze. 

W ubiegłym roku po raz pierwszy sięgnęliśmy po audiobooki wydawane przez wydawnictwo BUKA z serii Mistrzowie wyobraźni, która przybliża dzieciom i młodzieży znane postaci. Wtedy słuchaliśmy książki Ciepło - zimno. Zagadka Fahrenheita i chociaż pewne elementy wzbudzały w Wojtku niepokój (klątwa rodzinna to wątek dość przygnębiający), to jako całość bardzo udany tytuł i myślę, że wrócimy do niego za jakiś czas, bo sama historia jest fascynująca. Teraz do naszej kolekcji dołączyła kolejna pozycja - Zdobyć Koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce z tekstem Anny Czerwińskiej-Rydel, czytana przez Andrzeja Chyrę i okraszona muzycznie przez Pawła Mykietyna.

audiobook


Trzy płyty CD zawierają niemal 4 godziny nagrań. Elegancko wydane (grafika z okładki płyt powtórzona na dyskach, dodatkowo książeczka poszerzająca wiedzę o górach i wspinaniu) i przede wszystkim świetnie zrealizowane. Lektor doskonale oddaje klimat opowieści, której narratorem autorka uczyniła samego Kukuczkę, przez co słuchacz ma wrażenie, że słucha relacji z pierwszej ręki. Warstwa muzyczno-dźwiękowa wprowadza element tajemniczości i niezwykłego klimatu, przez co bliżej tej realizacji do słuchowiska niż klasycznego audiobooka (choć lektor wciąż jest jeden).

Jeśli chodzi o warstwę fabularną, to Anna Czerwińska-Rydel przygotowała ją po mistrzowsku. Zaczynając od wyboru narratora, na całościowym ujęciu skończywszy. Korzystając z dostępnych materiałów pozostawionych przez samego Kukuczkę, autorka prowadzi czytelnika nie tylko przez kolejne wyprawy, ale pozwala przyjrzeć się przygotowaniom, trudnościom ze zdobyciem zaopatrzenia, ale też stosunkom rodzinnym. Bo choć to Kukuczka jest zdobywcą i bohaterem, na jego sukces złożyło się mniejsze i większe wsparcie, jakie otrzymywał od rodziny (która godziła się na jego nieobecność i wiele niedogodności), ale też od przypadkowych ludzi (urzekła mnie historia sklepikarki i "buntu" stojących w kolejce.

Prezentowana historia jest wciągająca i fascynująca, pełna faktów, "scenek rodzajowych" z obozów wspinaczy, ale ukazana także w kontekście społecznym i rodzinnym, dzięki czemu Kukuczka staje się nam bliższy. Dzięki spojrzeniu autorki na tę historię możemy poczuć jego fascynację, determinację i upór, a także doświadczyć trudów, którym musiał stawić czoła w dążeniu do zdobycia Korony Himalajów. Zdobyć koronę to porywająca historia o pasji i determinacji, i o bardzo niezwykłym człowieku. A także o samych górach, które są urzekające, ale i szalenie niebezpieczne. Wymagają od człowieka przygotowania, wytrwałości i szacunku.

Ta historia skierowana jest do młodego odbiorcy, ale przyznam, że i ja słuchałam z przyjemnością. Najbardziej cieszy mnie jednak, że Wojtek miał okazję poznać tak nietuzinkową postać i dowiedzieć co nieco o historii polskiego himalaizmu. W odbiorze historii na pewno pomaga głos lektora, w roli którego sprawdził się wspomniany wcześniej Andrzej Chyra, oraz efekty muzyczne. Całość stanowi świetne słuchowisko, które budzi emocje i zaciekawienie, świetnie utrzymuje napięcie, a przede wszystkim przybliża postać samego Kukuczki i jego osiągnięcia.

Jeśli jeszcze nie znacie serii audiobooków od Buki Mistrzowie wyobraźni, to serdecznie polecam wam przyjrzeć się dostępnym tytułom. My z pewnością będziemy sięgać po kolejne , bo przekonaliśmy się już, że są starannie selekcjonowane i doskonale zrealizowane. Warto mieć je w swojej kolekcji i wracać do niech raz po raz. Wydawnictwo stawia na interesujące postaci i dobre, wiarygodne teksty, niezwykłe historie, które trafią do młodego słuchacza, ale zainteresują też dorosłego. To prawdziwa przyjemność wspólnego słuchania i kolejny pomysł na odbycie dalekiej podróży bez wychodzenia z domu.

Audiobook

Seria: Mistrzowie wyobraźni

Autor: Anna Czerwińska Rydel

Tytuł: Zdobyć Koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

Czyta: Andrzej Chyra

Muzyka: Paweł Mykietyn

Wydawca: Wydawnictwo Buka

Komentarze

Popularne posty