Dorota Sumińska, Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt
"Dlaczego?" to chyba jedno z najbardziej znienawidzonych słów przez rodziców dzieci w pewnym wieku. Przedszkolaki potrafią wypowiadać je z szybkością karabinu maszynowego i zasypywać dorosłych najprzeróżniejszymi wariantami tego pytania. Ta wspaniała demonstracja dziecięcej ciekawości świata potrafi czasem być przytłaczająca, czasem deprymująca. Odpowiedź na niektóre pytania przychodzi nam z łatwością, na niektóre jednak nie umiemy znaleźć odpowiedzi. A przecież nie chcemy pozostawiać naszych dzieci w niewiedzy!
Na szczęście możemy skorzystać z pomocy, którą przygotowała dla nas Dorota Sumińska. Ciekawostki ze świata ludzi i zwierząt, dotąd opublikowane w trzech tomach: Dlaczego hipopotam jest gruby?, Dlaczego oczy kota świecą w nocy?, Dlaczego ziewamy? - teraz zebrane zostały w jednym: Dlaczego? Dlaczego? Dlaczego? (Prawie) wszystkie sekrety ludzi i zwierząt. W środku znajdziemy mnóstwo ciekawostek podanych w formie pytań i odpowiedzi.
Pytania są mniej i bardziej zaskakujące, a odpowiedzi - choć niepozbawione humoru i lekkie w formie - są szczere, jasne i prawdziwe. Jest tu mnóstwo anegdot, równie wiele nauki, zagadnienia frapujące, ciekawe i rozwijające. Wspaniałe jest też to, że pytań i odpowiedzi jest ponad trzysta i dotyczą zarówno świata zwierząt, jak i ludzi. Są i te bardziej oczywiste - np. Czy to prawda, że sowy w dzień śpią, a w nocy polują?, Co znaczy słowo "ekologiczny? - jak i takie, na które teoretycznie znamy odpowiedź, a jednak trudno nam udzielić odpowiedzi zrozumiałej dla naszych pociech - np. Dlaczego dorośli piją alkohol? Są te z grupy kłopotliwych - Co to podpaska? - jak i ulubione przez dzieci pytania "anatomiczne" - Dlaczego paznokcie stale rosną? Po co nam żebra?
Bardzo podoba mi się, że Dorota Sumińska dopasowuje swoje teksty do dziecięcej percepcji, a przy tym nie popada w infantylizm i traktuje młodego czytelnika całkiem serio. Nie koloryzuje, nie ucieka w półprawdy, tylko udziela szczerych odpowiedzi. Jest lekko, zabawnie i szalenie ciekawie.
Uważam, że trafnym pomysłem jest umieszczenie na końcu tomu indeksu tematów, który ułatwia poruszanie się po zagadnieniach, a także to, że książki nie trzeba czytać liniowo. Można strony wertować, przeglądać, wybierać to, co nas w danej chwili interesuje, a potem wracać i utrwalać sobie wiedzę raz za razem.
Tekstom towarzyszą urocze i kolorowe ilustracje Joanny Żero. Z resztą to nie pierwszy raz, kiedy nazwiska obu pań pojawiają się w jednej książce. Nie tak dawno zachwycaliśmy się przecież publikacją Skąd przyszedł pies?
Jesteśmy z Wojtkiem zachwyceni tą książką i polecamy ją każdemu ciekawemu świata czytelnikowi.
Komentarze
Prześlij komentarz