Barbara Garczyńska, Kalendarz adwentowy

książka, okładka

Nadszedł listopad i już w sklepach pojawiają się kartonowe pudełeczka ze świątecznymi motywami, które za dwudziestoma czterema okienkami skrywają słodkie czekoladki. Zjadając takie właśnie czekoladki, w dzieciństwie odmierzaliśmy czas do świąt, i podobną możliwość mają nasze dzieci. Jakiś czas temu przywędrowały też do nas "adwentowe kalendarze" w formie podzielonych na dwadzieścia cztery rozdziały książek, które strasznie mi się spodobały i które każdego roku chętnie z Wojtkiem czytamy. Jednak część rodziców zwracała uwagę na niedobór świątecznych publikacji "objaśniających" święta w duchu tradycji chrześcijańskiej i tę właśnie lukę wypełniła Barbara Garczyńska swoim Kalendarzem adwentowym.

 Część czytelników może kojarzyć Basię Garczyńską jako autorkę powieści obyczajowej pt. Daleko - blisko (a informacje o książce znajdziecie tutaj), inni może kojarzą współprowadzony przez autorkę blog Rodzinka Warta Poznania, teraz zaś macie okazję jej poznać najnowsze "dziecko" - Kalendarz adwentowy wydany przez wydawnictwo Promic.

książka, ilustracja


Książka - jak na kalendarz adwentowy przystało - podzielona jest na 24 rozdziały. Każdy z nich to krótkie opowiadanie związane z poznawaniem jakiegoś aspektu Bożego Narodzenia. Wszystkie łączy ze sobą rodzina głównych bohaterów - czyli rodzina Nutów: mama Kasia, tata Kamil, czteroletnia Małgosia i dwuletni Pawełek. W opowiadaniach rodzice przygotowują się wraz z dziećmi do świąt, tłumacząc im zagadnienia związane z tradycją chrześcijańską. 

Z opowiadań dowiemy się na przykład co to jest adwent i adwentowe postanowienia, kto właściwie przynosi prezenty, co symbolizują świece na wieńcu czy też co przynieśli w darach trzej królowie. Te wyjaśnienia, dyskretnie wplecione w prostą fabułę, w przyjazny sposób zapoznają dziecko z chrześcijańskim kontekstem Bożego Narodzenia. 

książka, ilustracja


Ale to nie wszystko. Każdy z rozdziałów i każde z opowiadań są też propozycją wspólnych aktywności, które możemy sami podjąć z naszymi pociechami, by włączyć je do przygotowań i realizując naturalną potrzebę zabawy, budować w czasie oczekiwania na święta rodzinną bliskość. Możemy więc wspólnie z dzieckiem i bohaterami książki lepić pierogi, robi kartki świąteczne, sprzątać zabawki, przygotować wieniec czy lampion roratni. Tym samym książka zachęca nie tylko do lektury, ale do łączenia przyjemnego z pożytecznym i jest wskazówką dla rodzica, jak można zrealizować pomysł na zadania do rodzinnego adwentowego kalendarza.

Sporo, jak na jedną książeczkę, prawda? Ale i to nie wszystko. Na końcu każdego rozdziału znajdziemy rameczkę, w której zebrane są pytania, do rozmowy z dzieckiem. Bo nie chodzi tylko o to, by czytać codziennie opowiadania, ani nie tylko o to, by podjąć jakąś aktywność, ale także o to, by książka stała się pretekstem do rozmowy. Tą rozmową nie tylko zbudujemy relacje, ale też utrwalimy zdobyte wiadomości, wyjaśnimy wątpliwości, dopowiemy to, czego jeszcze dziecko zechce się dowiedzieć. 

książka, ilustracja


Książka ma bardzo przyjemną formę. Proste, niezbyt długie opowiadania idealnie sprawdzą się już przy kilkulatkach, które nie zawsze potrafią dłużej utrzymać skupienie. Pełne ciepła i rodzinnej miłości napisane prostym językiem historie w sposób nieabsorbujący wyjaśniają szeroką gamę treści związanych z chrześcijańską tradycją obchodów Bożego Narodzenia. Również pomysły na wspólne aktywności są odpowiednie do realizacji z przedszkolakiem. Wszystko to okraszone przyjaznymi dziecku kolorowymi ilustracjami, które współgrają z tekstem i pomagają małemu czytelnikowi zwizualizować sobie to, co dzieje się w opowiadaniu.

Ta piękna książka powstała z potrzeby serca, autorka stworzyła ją przede wszystkim z myślą o trójce swoich dzieci, ale bardzo się cieszę, że Basia podzieliła się tą książką także z innymi rodzicami, by ułatwić im objaśnianie dzieciom, na czym polega szczególny czas adwentu. A robi to w sposób prosty, przystępny, ale też ciekawy. To spore ułatwienie dla rodziców, ale też frajda dla maluchów. I na koniec - wisienka na torcie - słowniczek, który objaśnia potencjalnie nowe dla dziecka słowa związane z wiarą i okresem świątecznym.

książka, ilustracja


Jeśli należycie do osób, które pragną wraz z dziećmi przygotować się do obchodzenia świąt Bożego Narodzenia w duchu chrześcijańskim i szukacie książki, która wam w tym pomoże, to nie znajdziecie lepszej pozycji na rynku. Książki powstałej z miłości i doświadczenia, pełnej już wypróbowanych pomysłów, które można powielać lub się nimi inspirować. Idealne dla dzieci w wieku przedszkolnym, dla wczesnoszkolniaków też może okazać się przydatna, jeśli nie wszystko wiedzą, świetna pomoc dla rodziców, punkt wyjścia do rozmów i owocnie spędzonego czasu. Niezależnie od czekoladki, jej nie sposób sobie przecież odmówić :-)

Autor: Barbara Garczyńska

Tytuł: Kalendarz adwentowy

Ilustracje: Ewelina Jaślan-Klisik

Wydawca: Wydawnictwo Promic


Komentarze

Popularne posty