Molly Potter, Co się dzieje w mojej głowie

książka, okładk, mały czytelnik

Czasem, kiedy patrzę na swoje dziecko, zastanawiam się, jak takie małe ciało może pomieścić w sobie tyle emocji. Jego radość jest jak słońce w czerwcu, smutek jak ulewa, gniew jak huragan. Wszystko mocniejsze i intensywniejsze niż można się niejednokrotnie spodziewać. Nieraz te emocje są trudne do ogarnięcia przez dorosłego, a co dopiero przez dziecko. Dlatego tak ważne jest, by dać mu narzędzia do zrozumienia siebie i tego, co odczuwa.

I tu z pomocą przychodzi wydawnictwo Tadam, oferując polskim czytelnikom książkę Molly Potter pod znaczącym tytułem Co się dzieje w mojej głowie? Ta ciekawa pozycja przeznaczona - w moim odczuciu - dla starszych przedszkolaków oraz wczesnoszkolniaków to dwanaście rozdziałów w prosty i przystępny sposób wprowadzający dzieci w świat umysłu (w odróżnieniu od mózgu), myśli i emocji.

książka, ilustracja


Mały czytelnik znajdzie w tej książce pomagające mu zrozumieć, jak postrzega i jak powinien postrzegać siebie, zależności między zdrowiem fizycznym a dobrze działającym umysłem, czym są emocje, jak na nas wpływają i jak sobie z nimi radzić. Najważniejsze rozdziały to te pomagające zrozumieć, skąd biorą się negatywne emocje i jak sobie z nimi radzić, a także szukać pomocy i że można, a nawet trzeba jej szukać. Zaś ostatni rozdział - skierowany do rodziców - to zestaw praktycznych wskazówek, co możemy zrobić dla naszych dzieci, by stymulować ich emocjonalny rozwój i świadomość.

Ta książka z założenia nie ma być źródłem informacji o zapobieganiu chorobom psychicznym. Ale ma pomóc dzieciom rozwijać samoświadomość, bo nazwanie emocji i zrozumienie, skąd się biorą i jak można sobie z nimi poradzić, to dobry krok w utrzymaniu psychicznej równowagi. Lektura na pewno nie zaszkodzi, a może nawet komuś pomoże? Tak czy inaczej, to ciekawa propozycja, która nada się również jako punkt wyjścia do rozmów z dzieckiem o emocjach, bo dzięki wyjaśnieniu podstawowych pojęć i mechanizmów działania naszego umysłu, da też dziecku umiejętność stawiania pytań o to, o co wcześniej nie umiało zapytać. A nic tak dobrze nie wpływa na emocjonalny rozwój, jak przeanalizowanie w bezpiecznych warunkach, pod okiem kochającego i otwartego rodzica, trudnych dla dziecka sytuacji i wywołujących je emocji.

książka, ilustracja


Zaletą książki jest skondensowany, przemyślny tekst - tematy nie są przegadane, dzięki czemu nic nie odciąga uwagi od podstawowych informacji. A jeśli zagadnienie wzbudzi ciekawość naszej pociechy, możemy jej wiedzę poszerzyć osobiście, budując emocjonalne więzi w trakcie rozmowy. A umiejętność rozmowy o emocjach również jest nie do przecenienia. 

Ilustracje stworzone przez Sarah Jennings nie są może spektakularne, ale przy tym temacie jak najbardziej na miejscu - ładne, kolorowe, dynamiczne (wiele elementów do obserwacji) i możliwie dokładnie odzwierciedlające to, o czym mowa w tekście. Całość budzi pozytywne emocje i jest przyjemna w odbiorze.

książka, ilustracja


Myślę, że ta pozycja może zainteresować rodziców, którzy chcieliby porozmawiać ze swoimi pociechami o tym, co dzieje się w ich głowie, oraz dzieci, którym wspólna lektura przybliży temat. My z Wojtkiem jesteśmy na tak.

książka, ilustracja

książka, ilustracja

książka, ilustracja


Autor: Molly Potter

Tytuł: Co się dzieje w mojej głowie?

Ilustracje: Sarah Jennings

Wydawca: wydawnictwo Tadam

Komentarze

Popularne posty