Katarzyna i Paweł Ziemniccy, Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku
Pomnik Kopernika i książka o Koperniku |
Kiedy jest się związanym z Grodem Kopernika tak jak my, nie sposób nic o słynnym uczonym nie wiedzieć. A jeśli kocha się książki, tak jak my je kochamy, nie sposób nie sięgać po te, które Kopernika dotyczą. Zwłaszcza jeśli to książki, które wiedzę poszerzają, uzupełniają, wzbogacają. Dlatego jak tylko pojawiła się na rynku książka Katarzyny i Pawła Ziemnickich pt. Droga do gwiazd. Opowieść o Mikołaju Koperniku wydane przez wydawnictwo Literatura zdobyliśmy je do naszej biblioteczki.
Droga do gwiazd to beletryzowana biografia Mikołaja Kopernika dla dzieci. Mały czytelnik ma możliwość rzucenia okiem na dzieciństwo astronoma, poznać jego rodzinę, dowiedzieć się, jak wyglądało jego życie w Toruniu, a potem początki nauki. Potem śledzimy, jak dziecięce zainteresowania stają się pasją, która wpływa na życiowe wybory, towarzyszymy Kopernikowi podczas studiów w kolejnych miastach, a potem w dorosłym życiu. Aż wreszcie dowiadujemy się, jak wieloletnie obserwacje znalazły swoje miejsce w najsłynniejszym dziele - O obrotach sfer niebieskich.
Widzicie ten budynek za plecami Wojtka? To Dom Mikołaja Kopernika w Toruniu |
Książka Katarzyny i Pawła Ziemnickich to idealna propozycja dla dzieciaków w wieku wczesnoszkolnym. Nieprzesadnie długa, ale zawierająca wszystkie najważniejsze informacje o życiu Kopernika. Autorzy koncentrują się na sprawach najważniejszych, przekazując je czytelnikowi w taki sposób, że książka jest idealna do nauki przez zabawę. Zaakcentowane są wszelkie ciekawostki, które mogą zainteresować dzieciaki, a przede wszystkim to, że do wielkich rzeczy potrzeba wielu lat nauki oraz wielu lat ciężkiej pracy.
Bardzo dobrym posunięciem było przedstawienie migawek z dzieciństwa, które nie tylko czynią Kopernika bliższym czytającym książkę dzieciakom, ale też doskonale oddają klimat tamtych czasów. Bardzo podoba mi się też też wyjaśnienie kwestii narodowościowych. To ważne, by dzieci miały świadomość pewnych zawiłości, które wynikały ze specyfiki epoki i miejsca.
Widzicie tę piękną wyklejkę?! |
Kolejną wartością dodaną tej książki jest rozdział poświęcony następcom Kopernika, a także porównanie jego odkryć (dokonanych w czasach przed teleskopami, z użyciem zaledwie trzech narzędzi) do ustaleń późniejszych badaczy. To pozwala czytelnikowi uświadomić sobie, jak doniosłe były ustalenia Kopernika.
Jedna ilustracja, a tak wiele informacji |
Nie można oczywiście pominąć fantastycznych ilustracji przygotowanych przez Ewą Beniak-Haremską. Ciekawią te mniejsze, czarno-białe, a wręcz zachwycają te kolorowe - poczynając już od wyklejki. Kolory, kreska, wizerunki - każda grafika jest oryginalna i odmienna od tych spotykanych w większości książek dla dzieci. Mnie urzekły od pierwszej chwili.
Mały Mikołaj i dawny Toruń na ilustracjach Ewy Beniak-Haremskiej |
Biografie dla dzieci to świetny pomysł, by rozwijać wiedzę małych czytelników o niezwykłych ludziach i ich dokonaniach, uczyć przez zabawę. Czas spędzony nad lekturą nigdy nie jest zmarnowany, ale można zmaksymalizować korzyści, jeśli trafimy na książkę mądrą, dobrze napisaną i pięknie wydaną. A taka jest właśnie Droga do gwiazd. A najważniejsze jest dla mnie, że wspólne czytanie sprawiło przyjemność Wojtkowi i jeszcze bardziej zachęciło do poznawania historii wielkich odkrywców.
Książkę możecie też nabyć w wersji zawierającej płytę DVD z animacją Gwiazda Kopernika.
Komentarze
Prześlij komentarz